Kiedy zwrócić się po pomoc

8 marca 2018 0
Optimized-caleb-woods-182648-unsplash-1200x800.jpg

Rozwój dziecka to bardzo dynamiczny proces i towarzyszą mu liczne załamania, często odczytywane przez otoczenie jako trudności. Większość rodziców słyszała o „buncie dwulatka”, „buncie trzylatka”, a nawet „buncie trzy i pół latka”. Tymi hasłami tłumaczone są niepokojące i czasem trudne zachowania małego człowieka. Natłok informacji i mnogość teorii rozwojowych nie sprzyja ukojeniu niepokoju i nerwów zatroskanego rodzica.  Nie ułatwia też uzyskania odpowiedzi na pytanie – kiedy należy zwrócić się po pomoc.

Decyzja o konsultacji z psychologiem dziecięcym często poprzedzona jest długim okresem wahania rodzica i sprawdzania różnych innych rozwiązań. Gdy zastosowane środki zawodzą, pojawia się bezradność i często to właśnie uczucie sprowadza rodzica na spotkanie z psychologiem.

Psychoterapia dzieci to obszar budzący wiele emocji. Powierzenie komuś opieki nad tak delikatną sferą rozwoju jak dziecięca psychika wymaga od rodzica dużego zaufania do terapeuty. Skuteczna terapia małych ludzi często wymaga zresztą współpracy psychologa z najbliższym otoczeniem dziecka.

Zazwyczaj współpraca z psychologiem dziecięcym zaczyna się od spotkania terapeuty z rodzicami, w celu omówienia sprowadzających ich do gabinetu trudności i wspólnego zastanowienia się nad rozwiązaniami. W takim spotkaniu zazwyczaj nie uczestniczy dziecko, gdyż ma ono na celu  przede wszystkim zapewnienie rodzicom przestrzeni do podzielenia się swoimi niepokojami. Jest to dobra okazja do zadania psychologowi pytań, wyjaśnienia wątpliwości, skonfrontowania oczekiwań z możliwościami i do zbudowania terapeutycznego przymierza i zaufania. Pierwsze spotkanie może mieć charakter jednorazowej konsultacji, nie obliguje rodzica do rozpoczęcia terapii dziecka. Zdarza się, że tym, co okazuje się dla rodzica pomocne i wystarczające jest zasięgnięcie jednorazowej porady wychowawczej.

Warto zwrócić się po pomoc, gdy bezradność wobec zachowania naszego dziecka wpływa na nasze poczucie sprawczości i kompetencji jako rodziców. To właśnie wiara rodzica we własną skuteczność i własne możliwości buduje u dziecka poczucie bezpieczeństwa i zaufania do świata. Warto również skorzystać z konsultacji gdy trudności malucha budzą silny niepokój otoczenia, utrzymują się powyżej kilku tygodni i wpływają na codzienne funkcjonowanie dziecka i rodziny. Konsultacja z psychologiem dziecięcym pozwoli rozwiać wątpliwości oraz zaplanować działania mające na celu pomoc dziecku i jego rodzinie.

 

5/5 - (2 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Ten komunikat jest widoczny tylko dla administratorów.
Wystąpił problem z wyświetlaniem wpisów z Facebooka. Zapasowa pamięć podręczna w użyciu.
Kliknij, aby wyświetlić błąd
Błąd: The user must be an administrator, editor, or moderator of the page in order to impersonate it. If the page business requires Two Factor Authentication, the user also needs to enable Two Factor Authentication. Rodzaj: OAuthException

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa