Wychodzenie ze swojej strefy komfortu – czy naprawdę o to chodzi w rozwoju?

7 lutego 2025
side-view-hands-with-gloves-holding-soil-plant-1200x800.jpg

Odnoszę wrażenie, że coraz częściej słyszymy w przestrzeni społecznej o korzyściach płynących z „wychodzenia ze strefy komfortu” – zarówno w kontekście rozwoju osobistego, osiągania sukcesów zawodowych, jak i dbałości o zdrowie psychiczne. W powszechnym rozumieniu oznacza to świadome podejmowanie wyzwań, które znacznie wykraczają poza nasze codzienne przyzwyczajenia, rutynę czy poziom umiejętności. Tylko czy rozwój naprawdę “lubi”, gdy dzieje się dużo, szybko i nagle?

W tym artykule chciałabym przyjrzeć się psychologicznym aspektom „wychodzenia ze strefy komfortu” oraz temu, jak świadome zarządzanie procesem zmiany może wspierać nasz wzrost.

Czym jest strefa komfortu?

Tzw. strefę komfortu możemy rozumieć jako „obszar” naszej aktywności, w którym czujemy się bezpiecznie, pewnie i stabilnie. To nasze codzienne nawyki, rutyny oraz działania, które nie wymagają przekraczania dotychczasowych  przyzwyczajeń. Z jednej strony taka przestrzeń może dawać nam poczucie bezpieczeństwa lub kontroli, ale jednocześnie – jeśli składające się na nią wzorce zachowań przestały nam służyć – może przysparzać trudności w innych obszarach życia.

Obserwuję, że w społecznym obiegu funkcjonuje przekonanie, że pozostawanie w tzw. strefie komfortu oznacza utrzymywanie się wyłącznie w granicach tego, co znane i przewidywalne, a to ogranicza rozwój osobisty i może prowadzić do stagnacji i poczucia braku spełnienia, a zatem bez wychodzenia z niej nie ma rozwoju. Nie mogę się jednak z tym zgodzić. Z mojej wiedzy i praktyki terapeutycznej wynika, że zmiana to proces, który “lubi” powoli – nie za mało, ale i (przede wszystkim!) nie za dużo.

Lepiej wolniej niż szybciej – dlaczego?

Te wzorce, które chcesz zmienić, z jakichś powodów są właśnie takie, a nie inne – nie wzięły się znikąd, nauczyłaś/eś się ich w toku doświadczeń. Te schematy, które obecnie Cię “uwierają”, kiedyś były Ci prawdopodobnie potrzebne, do przetrwania w jakichś trudnych warunkach. Zatem reagujesz w pewnych sytuacjach w taki, a nie inny (dobrze wyuczony) sposób, ale kontekst Twojego życia się zmienił i okazuje się, że te strategie, które kiedyś były bardzo potrzebne, teraz przestały Ci służyć. Dlatego właśnie zmiany są tak wymagające emocjonalnie – bo zachodzą w tych obszarach, w których to, co kiedyś działało, dziś przysparza nam trudności – a więc w obszarach, które niegdyś były bardzo ważne.

Zatem gdy chcemy “za szybko”, to do głosu dochodzą strażnicy obecnego systemu – lęk, utrwalone schematy – które z całych sił chcą bronić starych struktur (pamiętając, jak istotne były one do przetrwania trudnych warunków). Kiedy chcemy wprowadzić zmianę, chodzi więc o to, by działać w takim tempie, aby Ci obrońcy nie zorientowali się, że zaczynamy oddalać się od “starego” – czyli powoli, przesuwając się ku “nowemu” centymetr po centymetrze.

Cierpliwości

No właśnie – centymetr, po centymetrze. Zmiana to proces, który potrzebuje czasu i odpowiednich warunków do wzrostu – to dlatego dzieci najpierw uczą się siadać, później wstawać, a dopiero później chodzić; to dlatego najpierw uczą się rozpoznawać litery, później łączyć je w sylaby, a dopiero później płynnie czytać. Ponieważ każdy z tych mniejszych kroków jest równie ważnym składnikiem fundamentu, a to solidny fundament stanowi o stabilności i trwałości powstałej na nim budowli.

Przypomnij sobie, ile czasu ćwiczyłaś/eś w sobie ten stary wzorzec. Nie oczekuj od siebie, że ot tak, na pstryknięcie palca zmienisz tak długo praktykowany, regularnie ćwiczony i utrwalany schemat. Wyobraź sobie, że przeorganizowałaś/eś swój pokój i zmieniłaś miejsce położenia różnych rzeczy w szafkach. Prawdopodobnie przez jakiś czas będziesz w pierwszym odruchu sięgał/a w stare miejsca (a tym bardziej im w większym pośpiechu lub silniejszych emocjach będziesz) – to normalne. Nasz umysł kieruje się zasadą ekonomii – automatyzuje powtarzalne procesy. To nie znaczy jednak, że nie możesz nauczyć się nowego układu pokoju, ale minie trochę czasu, zanim zaczniesz poruszać się po nim równie swobodnie co po starym.

Zatem, czy zmiany “lubią” zadziewać się poprzez nagłe i wielkie przewroty? Nie. Zmiany “lubią” powoli, krok po kroku, z cierpliwością.

Autorka: Weronika Stachowiak

Rate this post

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Żałoba to czas, w którym szczególnie potrzebujemy obecności innych. A jednak często osoby w stracie pozostają same – nie dlatego, że brakuje im bliskich, ale dlatego, że nie wiemy, jak je wesprzeć. Bo o śmierci się nie mówi. 🕊️Co zrobić, by nie uciekać w milczenie? Jak rozmawiać, by dać ukojenie? O tym pisze Laura Ćwikła w najnowszym artykule w naszej czytelni. 🤲❤️Link do artykułu w komentarzu poniżej.☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Z przyjemnością informujemy, że rozpoczynamy proces rekrutacyjny do pracy w Sekretariacie w Poradni Psychologicznej Pomocnia. 😊Jeżeli jesteś na studiach psychologicznych lub pokrewnych na 1 lub 2 roku studiów - zachęcamy do aplikowania (zapraszamy serdecznie zarówno studentów studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych).Poszukujemy osoby nastawionej na dłuższą (kilkuletnią) współpracę, która od czerwca znajdzie przestrzeń, aby pracować 3 dni w tygodniu po 5-6 godzin z zaznaczeniem, że maj będzie miesiącem przeznaczonym na proces wdrażania do samodzielnej pracy.Jeśli chcesz spróbować swoich sił w PoMOCniowym Zespole - śmiało aplikuj wysyłając swoje CV wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych na adres email sekretariatu: sekretariat@pomocnia-poznan.pl. ... See MoreSee Less
View on Facebook
Wiele się mówi o tym, że prawdziwy rozwój zaczyna się tam, gdzie kończy się nasza strefa komfortu. Czy zmiana jednak zawsze musi być gwałtowna i pełna wyzwań? 🤔W najnowszym artykule nasza specjalistka Weronika Stachowiak przygląda się psychologicznym aspektom zmiany i temu, jak zarządzanie procesem rozwoju może wspierać nasze zdrowie psychiczne.📖Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego zmiana „lubi” powoli, link w komentarzu! 👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Zachęcamy do zapoznania się z informacją odnośnie nowego podcastu prowadzonego m.in. przez naszego psychoterapeutę i coacha, Jacka Jokś. O to kilka słów od Jacka:"Wraz z Michałem Lewandowskim, który jest praktykiem Gestalt (terapeutą, psychologiem, praktykiem Gestalt w Organizacjach oraz Prezydentem w Europejskim Stowarzyszeniu Psychoterapii Gestalt EAGT) rozpoczynamy podcast o nazwie „Gestalt coaching - rozmowy o rozwoju”. Co to takiego? Jak mówimy w rozpoczęciu „to podcast dla tych, którzy szukają impulsu do pogłębionej refleksji nad rozwojem swoim i innych. To podcast dla coachów, konsultantów, trenerów, menedżerów i wszystkich tych, którzy pragną dowiedzieć się, czym jest podejście Gestalt i jak z niego korzystać w pracy z ludźmi w organizacjach. Jako praktycy Gestalt objaśniamy główne założenia i pojęcia tego podejścia oraz dzielimy się przełożeniem ich na rzeczywistość biznesową. Zanurz się z nami w rozmowie i wspólnych poszukiwaniach, jak wspierać zdrowie i potencjał osób i organizacji."O podcaście możecie poczytać na naszej stronie internetowej. Podcast jest do odsłuchania na platformach Youtube, Spotify i ApplePodcast. Linki w komentarzu!☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z ofertą grupy wsparcia naszej terapeutki, Laury Ćwikły. Grupa obejmuje temat żałoby - skierowana jest dla osób, które doświadczyły śmierci ważnej osoby. Spotkania refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia.☎️ Kontakt pod nr tel. 534760266. ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa