Twoje ciało mówi do Ciebie. Wstęp: odbieranie sygnałów płynących z ciała

14 marca 2020
woman-in-white-tank-top-3605354-1200x800.jpg

“ Człowieku, poznaj samego siebie” 

– napis w Świątyni Luksorskiej

Współczesny kult ciała skupia całą naszą uwagę na atrakcyjności fizycznej, kształtuje w nas przeświadczenie, że dążenie do ideału jest wartością samą w sobie i popycha ku spełnianiu aktualnych kanonów piękna. Mimo tak żywego zainteresowania cielesnością wciąż brakuje nam świadomości sygnałów płynących z naszego ciała. Czym jest w takim razie słuchanie go? To umiejętność odbierania i rozumienia tego, co mówi do Ciebie Twoje ciało. Mamy awersję do odczuwania dyskomfortu, staramy się go natychmiast zatuszować sięgając np. po środki przeciwbólowe, butelkę wina, czy pudełko lodów “na pocieszenie”,  jednak tuszowanie tak samo jak i ignorowanie może spowodować, że przegapimy sygnały wysyłane przez nasz organizm, który chce nam coś powiedzieć.

Emocje i ciało

Mamy awersję do doświadczania nieprzyjemnych emocji i odczuć płynących z ciała. Pokutuje myślenie o emocjach jako tych “złych” i dobrych”, podczas gdy wszystkie z nich są POTRZEBNE. Każda emocja, każdy sygnał, które daje nam ciało – nawet ból – jest dla nas komunikatem, ponieważ ciało kontaktuje się z nami niewerbalnie sygnalizując, co się wewnątrz nas dzieje. Posiadanie takiej świadomości pomoże nam na przyjęcie i zaakceptowanie nieprzyjemnych emocji oraz napięć ciała jako ważnych i potrzebnych.

Bycie uważnym na to, co się dzieje w ciele, w jakich sytuacjach reaguje napięciem, a w jakich rozluźnieniem pomoże nam pracować nad rozpoznawaniem własnych stanów emocjonalnych – co sprawia niemałą trudność. Sprawy nie ułatwia fakt, że są one nieobserwowalne – natomiast nasze ciało jest. Warto spojrzeć więc na nie jak na mapę emocji, które wyrażają się w nim w sposób fizyczny.

Nasze myśli często lawirują gdzieś między tym co było lub co dopiero będzie, koncentrując się na sytuacjach, które wydarzyły się w przeszłości jak również tych przyszłych, wywołując w nas niepokój i stres. Nasze ciało dla kontrastu zakotwiczone jest w chwili obecnej. Warto wykorzystać ten fakt i zwrócić swoją uwagę na fizyczny wymiar naszych emocji, a więc na sygnały, które w danym momencie wysyła nam ciało. Skoncentrowanie myśli na tym, jak się teraz czuje, co czuję w swoim ciele, czego sygnałem mogą być te komunikaty, umożliwi nam powrót do teraźniejszości – zwyczajne bycie tu i teraz. 

Co mogę zrobić, by nauczyć się lepiej rozumieć sygnały płynące z ciała?

Kiedy doświadczasz silnych emocji, spróbuj odkryć ich fizyczny komponent poprzez odpowiedzenie sobie na kilka pytań:

  1. Czy czuję teraz coś w swoim ciele?
  2. Gdzie to odczucie mogę zlokalizować?
  3. Jak mogę określić to, co czuję? (ucisk, ból, mrowienie, napięcie)
  4. Czy mogę to do czegoś porównać?
  5. Jak opisałbym to osobie, która nigdy nie doświadczyła podobnego uczucia? (im więcej szczegółów, tym lepiej)
  6. Jest mi z tym odczuciem dobrze czy źle i dlaczego?
  7. Czy czułam/em już to wcześniej? W jakich sytuacjach?

Ciało i umysł

Doświadczając bardzo silnych emocji i blokując ich ekspresję, zostaną one zapamiętane w ciele w postaci napięć. Kiedy zablokowana została droga do uwolnienia tych emocji, pozostają one “zamrożone” w ciele, istnieje ryzyko, że napięcie to stanie się wzorcem reakcji na kolejne sytuacje interpretowane jako zagrożenie. Warto zatem przyjrzeć się doświadczanym stanom i jednocześnie dać sobie przestrzeń do zrozumienia tego, co się aktualnie ze mną dzieje. Jako że emocja zawsze wiąże się  pobudzeniem somatycznym, to przyglądając się jemu, akceptując i pozwalając minąć – np przed świadome wprowadzenia ciała w stan relaksacji – możemy uwolnić się od napięcia dając emocjom “ujrzeć światło dzienne” poprzez doświadczenie w pełni danego stanu emocjonalnego – także w jego fizycznym wymiarze.

Spróbuj wykonać krótkie ćwiczenie, które na początku wydawać się może banalne,  wręcz zabawne, ale pomoże zrozumieć fakt, że nie jesteśmy maszynami, których elementy istnieją niezależnie od siebie, a przy uszkodzeniu jednego z nich nie wystarczy wymienić jednej części nie przejmując się całością maszyny.

  1. Zgarb się mocno, aby ciało było przykurczone, pochyl głowę i spójrz w ziemię.
  2. Wyobraź sobie skalę od 1 do 10, przy czym 1 oznacza “czuję się wspaniale”,
    a 10 “czuję się okropnie”. Jaką cyfrą opisałbyś swoje samopoczucie w tej chwili? Zapamiętaj tę cyfrę.
  3. Następnie wyprostuj się, wypnij klatkę piersiową, unieś głowę i uśmiechnij się
    – nawet gdyby uśmiech ten miałby wymuszony.
  4. Zastanów się, którą liczbę ze skali wybierasz teraz?

Zdecydowana większość osób wykonujących to ćwiczenie wybiera wyższa liczbę przyjmując postawę wyprostowaną.

Ćwiczenie to może wydawać się pozbawione sensu, ale zauważ, że mówi nam ono o tym, jak odczucia z ciała (a więc napięcie mięśni, przykurcz i postawa) wpływają na nasze samopoczucie.

Świadome oddziaływanie na samopoczucie poprzez pracę z ciałem

Reakcja relaksacyjna oraz praktyki uruchamiające ją np joga, medytacja – aktywizują przywspółczulny układ nerwowy – który reguluje działanie układu trawiennego oraz odpornościowego. Wszystko to dzieje się dzięki rozluźnieniu. Do pewnego stopnia możemy świadomie kontrolować reakcję relaksacyjnąpoprzez wprowadzenie ciała w stan rozluźnienia, a więc uwolnienie od napięcia mięśniowego, czym informujemy umysł o minięciu zagrożenia.

Nie jesteśmy sumą części, a spójnym organizmem. Nie możemy mówić więc o naszym funkcjonowaniu psychicznym z pominięciem cielesności ani też o ciele nie uwzględniając faktu, że posiadamy życie psychiczne. Skoro oba te nasze wymiary wzajemnie na siebie oddziałują, to mając świadomość napięć w ciele wywoływanych silnymi emocjami, możemy do pewnego stopnia panować nad tymi emocjami regulując napięcia w ciele i wysyłając tym samym informację naszemu umysłowi o mijającym zagrożeniu.

 

“Czy to oznacza, że możemy podwoić dystans, jaki pokonamy na jednym baku paliwa, jeśli wystarczająco będziemy tego chcieć?
Nie. Ale ludzie to nie maszyny i nie powinniśmy ich tak traktować.”
Dan Moerman – amerykański antropolog medyczny

 

Korzyści, które niesie ze sobą opanowanie sztuki słuchania własnego ciała:

  1. Zakotwiczenie w teraźniejszości – skupienie myśli na tym co tu i teraz.
  2. Zrozumienie wzajemnego wpływu ciała i umysłu.
  3. Lepsze rozumienie swoich emocji.
  4. “Zaprzyjaźnienie się ze swoim ciałem” jako mapą naszych emocji – potraktowanie jego sygnałów jako ważnych i potrzebnych.
  5. Oddziaływanie na samopoczucie poprzez świadomą pracę z ciałem – rozluźnianie, skupienie na oddechu.

Autorka: Weronika Hyla

Bibliografia: Howick, J. (2018). Doktor Ty. Wydawnictwo Otwarte

4.6/5 - (9 votes)

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Żałoba to czas, w którym szczególnie potrzebujemy obecności innych. A jednak często osoby w stracie pozostają same – nie dlatego, że brakuje im bliskich, ale dlatego, że nie wiemy, jak je wesprzeć. Bo o śmierci się nie mówi. 🕊️Co zrobić, by nie uciekać w milczenie? Jak rozmawiać, by dać ukojenie? O tym pisze Laura Ćwikła w najnowszym artykule w naszej czytelni. 🤲❤️Link do artykułu w komentarzu poniżej.☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Z przyjemnością informujemy, że rozpoczynamy proces rekrutacyjny do pracy w Sekretariacie w Poradni Psychologicznej Pomocnia. 😊Jeżeli jesteś na studiach psychologicznych lub pokrewnych na 1 lub 2 roku studiów - zachęcamy do aplikowania (zapraszamy serdecznie zarówno studentów studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych).Poszukujemy osoby nastawionej na dłuższą (kilkuletnią) współpracę, która od czerwca znajdzie przestrzeń, aby pracować 3 dni w tygodniu po 5-6 godzin z zaznaczeniem, że maj będzie miesiącem przeznaczonym na proces wdrażania do samodzielnej pracy.Jeśli chcesz spróbować swoich sił w PoMOCniowym Zespole - śmiało aplikuj wysyłając swoje CV wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych na adres email sekretariatu: sekretariat@pomocnia-poznan.pl. ... See MoreSee Less
View on Facebook
Wiele się mówi o tym, że prawdziwy rozwój zaczyna się tam, gdzie kończy się nasza strefa komfortu. Czy zmiana jednak zawsze musi być gwałtowna i pełna wyzwań? 🤔W najnowszym artykule nasza specjalistka Weronika Stachowiak przygląda się psychologicznym aspektom zmiany i temu, jak zarządzanie procesem rozwoju może wspierać nasze zdrowie psychiczne.📖Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego zmiana „lubi” powoli, link w komentarzu! 👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Zachęcamy do zapoznania się z informacją odnośnie nowego podcastu prowadzonego m.in. przez naszego psychoterapeutę i coacha, Jacka Jokś. O to kilka słów od Jacka:"Wraz z Michałem Lewandowskim, który jest praktykiem Gestalt (terapeutą, psychologiem, praktykiem Gestalt w Organizacjach oraz Prezydentem w Europejskim Stowarzyszeniu Psychoterapii Gestalt EAGT) rozpoczynamy podcast o nazwie „Gestalt coaching - rozmowy o rozwoju”. Co to takiego? Jak mówimy w rozpoczęciu „to podcast dla tych, którzy szukają impulsu do pogłębionej refleksji nad rozwojem swoim i innych. To podcast dla coachów, konsultantów, trenerów, menedżerów i wszystkich tych, którzy pragną dowiedzieć się, czym jest podejście Gestalt i jak z niego korzystać w pracy z ludźmi w organizacjach. Jako praktycy Gestalt objaśniamy główne założenia i pojęcia tego podejścia oraz dzielimy się przełożeniem ich na rzeczywistość biznesową. Zanurz się z nami w rozmowie i wspólnych poszukiwaniach, jak wspierać zdrowie i potencjał osób i organizacji."O podcaście możecie poczytać na naszej stronie internetowej. Podcast jest do odsłuchania na platformach Youtube, Spotify i ApplePodcast. Linki w komentarzu!☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z ofertą grupy wsparcia naszej terapeutki, Laury Ćwikły. Grupa obejmuje temat żałoby - skierowana jest dla osób, które doświadczyły śmierci ważnej osoby. Spotkania refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia.☎️ Kontakt pod nr tel. 534760266. ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa