„Stanowczo, łagodnie, bez lęku” – klasyka asertywności na audiobooku.

18 lipca 2022
asertywność-1-1200x789.jpg

Czy podręcznik psychologiczny wydany w roku 1996 ma dziś jeszcze zastosowanie? Wersja papierowa książki Marii Król-Fijewskiej jest rzadkością, możliwą do zakupu w stanie używanym, w wysokiej cenie czyli praktycznie jest to biały kruk. Studio wydawnicze Xaudio postanowiło odświeżyć czytelnikom tę pozycję wypuszczając ją na rynek w formie do słuchania czyli audiobooka w roku 2021.

 

Jako psycholog uważam tę decyzję za doskonałą, ponieważ przesłanie książki jest nadal aktualne. Pewne przykłady sytuacji się nieco zestarzały np. odbieranie pieniędzy na poczcie czy szydełkowanie. Sądzę, że każdy słuchacz bez problemu będzie w stanie przenieść te przykłady w bardziej aktualną scenografię i kontekst kulturowy. Wielką zaletą tego podręcznika asertywności jest dobre usystematyzowanie tematu i podanie wielu próbek właściwych zachowań.

 

Autorka znając realia psychologiczne w jakich żyjemy rozwija wiele z tych wzorów komunikacji sugerując, co zrobić jeśli spotkamy się z agresywnym lub uległym zachowaniem po drugiej stronie. Czasem proponuje także kilka alternatywnych możliwości postąpienia w danej sytuacji, co bardzo rozwija wachlarz dostępnych nam rozwiązań.

Psycholog Poznań – skorzystaj z naszej pomocy.

Dobrze to obrazuje scenariusz stopniowania reakcji, który zamieszczony jest w rozdziale 10 na temat wyrażania gniewu. Zaczerpnięty on został od innej trenerki asertywności Pameli Butler. Scenariusz składa się z 4 kroków, które psychoterapeutka rozpisała biorąc pod uwagę prawdopodobną sytuację. Zaprasza nas do wyobrażenia sobie, że jesteśmy w kinie, gdzie mężczyzna siedzący z tyłu stuka nogą w fotel kinowy co jest irytujące.

Psycholożka proponuje:

  1. Pan stuka nogą w moje krzesło. Proszę, aby Pan przestał, bo mi to przeszkadza w oglądaniu filmu.” Jeśli nie zadziała:
  2. Głośniej z irytacją w głosie: „Proszę nie stukać w moje krzesło! Pan mi przeszkadza!” Gdy stukanie trwa nadal:
  3. „Jeżeli nadal będzie Pan stukał w moje krzesło zawołam biletera.” Jeśli mężczyzna kontynuuje swoje działanie:
  4. Wołam biletera. Dziś pewnie poszukalibyśmy kogoś z obsługi lub ochroniarza i to byłoby nasze „zaplecze” pomocowe. Można, by też rozejrzeć się za inną osobą wokół, która wydaje się być życzliwa i odważna.

Działanie takie zwiększa szanse powodzenia a poza tym pozwala zachować poczucie godności.

 

Król-Fijewska w swoim opracowaniu używa sformułowania „być blisko siebie”, czyli w zgodzie ze sobą, które odczytuję jako bardzo aktualne dziś, wręcz robiące karierę w literaturze, podcastach czy blogach psychologicznych.

 

Autorka pisze o wewnętrznym monologu, którym siebie zatruwamy, odmawianiu, obronie swoich praw, inicjatywie w sytuacjach społecznych, wyrażaniu i przyjmowaniu opinii, krytyki, gniewu, radzeniu sobie z zakłopotaniem oraz poczuciem winy i krzywdy. Pani Maria opowiada także o asertywności w kontakcie z samym sobą, czyli traktowaniu siebie z szacunkiem, uwagą i miłością.

Pomocna może być również ankieta nazwana mapą asertywności. Wskazuje ona obszary asertywności kłopotliwe dla nas a zarazem te, nad którymi warto pracować.

 

AutorkaAnna Wojciechowska

5/5 - (1 vote)

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Żałoba to czas, w którym szczególnie potrzebujemy obecności innych. A jednak często osoby w stracie pozostają same – nie dlatego, że brakuje im bliskich, ale dlatego, że nie wiemy, jak je wesprzeć. Bo o śmierci się nie mówi. 🕊️Co zrobić, by nie uciekać w milczenie? Jak rozmawiać, by dać ukojenie? O tym pisze Laura Ćwikła w najnowszym artykule w naszej czytelni. 🤲❤️Link do artykułu w komentarzu poniżej.☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Z przyjemnością informujemy, że rozpoczynamy proces rekrutacyjny do pracy w Sekretariacie w Poradni Psychologicznej Pomocnia. 😊Jeżeli jesteś na studiach psychologicznych lub pokrewnych na 1 lub 2 roku studiów - zachęcamy do aplikowania (zapraszamy serdecznie zarówno studentów studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych).Poszukujemy osoby nastawionej na dłuższą (kilkuletnią) współpracę, która od czerwca znajdzie przestrzeń, aby pracować 3 dni w tygodniu po 5-6 godzin z zaznaczeniem, że maj będzie miesiącem przeznaczonym na proces wdrażania do samodzielnej pracy.Jeśli chcesz spróbować swoich sił w PoMOCniowym Zespole - śmiało aplikuj wysyłając swoje CV wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych na adres email sekretariatu: sekretariat@pomocnia-poznan.pl. ... See MoreSee Less
View on Facebook
Wiele się mówi o tym, że prawdziwy rozwój zaczyna się tam, gdzie kończy się nasza strefa komfortu. Czy zmiana jednak zawsze musi być gwałtowna i pełna wyzwań? 🤔W najnowszym artykule nasza specjalistka Weronika Stachowiak przygląda się psychologicznym aspektom zmiany i temu, jak zarządzanie procesem rozwoju może wspierać nasze zdrowie psychiczne.📖Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego zmiana „lubi” powoli, link w komentarzu! 👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Zachęcamy do zapoznania się z informacją odnośnie nowego podcastu prowadzonego m.in. przez naszego psychoterapeutę i coacha, Jacka Jokś. O to kilka słów od Jacka:"Wraz z Michałem Lewandowskim, który jest praktykiem Gestalt (terapeutą, psychologiem, praktykiem Gestalt w Organizacjach oraz Prezydentem w Europejskim Stowarzyszeniu Psychoterapii Gestalt EAGT) rozpoczynamy podcast o nazwie „Gestalt coaching - rozmowy o rozwoju”. Co to takiego? Jak mówimy w rozpoczęciu „to podcast dla tych, którzy szukają impulsu do pogłębionej refleksji nad rozwojem swoim i innych. To podcast dla coachów, konsultantów, trenerów, menedżerów i wszystkich tych, którzy pragną dowiedzieć się, czym jest podejście Gestalt i jak z niego korzystać w pracy z ludźmi w organizacjach. Jako praktycy Gestalt objaśniamy główne założenia i pojęcia tego podejścia oraz dzielimy się przełożeniem ich na rzeczywistość biznesową. Zanurz się z nami w rozmowie i wspólnych poszukiwaniach, jak wspierać zdrowie i potencjał osób i organizacji."O podcaście możecie poczytać na naszej stronie internetowej. Podcast jest do odsłuchania na platformach Youtube, Spotify i ApplePodcast. Linki w komentarzu!☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z ofertą grupy wsparcia naszej terapeutki, Laury Ćwikły. Grupa obejmuje temat żałoby - skierowana jest dla osób, które doświadczyły śmierci ważnej osoby. Spotkania refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia.☎️ Kontakt pod nr tel. 534760266. ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa