Rezyliencja. Jak zwiększyć zdolność do radzenia sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami?

20 stycznia 2022
rezyliencja-co-to-jest-cwiczenia-1200x800.jpg

Rezyliencja: co to jest?

Rezyliencja to wewnętrzne przymioty umysłu i charakteru – zarówno wrodzone jak i nabyte, umożliwiające człowiekowi odpowiednie reagowanie na przeciwności.

Chodzi o reagowanie na przeciwności, adaptację do zmiennych okoliczności, z wykorzystaniem wszystkich dostępnych i potrzebnych w danym momencie zasobów: umysłowych, duchowych, emocjonalnych, fizycznych, finansowych i społecznych.

Poziom rezyliencji (umiejętności dostosowywania się, uodparniania, regeneracji po sytuacjach trudnych) u każdej osoby jest zmienny. Zależy od wielu czynników, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Będzie się zmieniać w zależności od bardzo podstawowych spraw np. od tego czy jesteś wypoczęty i najedzony, od kwalifikacji i doświadczenia oraz oczywiście od samego charakteru danej sytuacji.

Rezyliencję możemy opisać na kontinuum. Każdy jest rezylientny. Nikt nie jest doskonale rezylientny we wszystkich okolicznościach.

całkowita bezradność
i podatność na zranienie
przetrwanie rezyliencja
(optymalne radzenie sobie)
„perfekcja”
(niepodatność na zranienie)

Rezyliencja: ćwiczenia

Każdy z nas w określonej trudnej dla nas sytuacji może być przytłoczony. Chodzi jednak o utrzymywanie stałego kontaktu ze swoimi zasobami i funkcjonowaniu na najwyższym możliwym dla siebie poziomie w każdej sytuacji. Dlatego podstawą od której trzeba zacząć jest poznanie zasobów, które już w nas są (często pomijane / unieważniane). Kiedy poznasz swoje zasoby będziesz w stanie sięgać po nie świadomie. Zobaczysz, że już dziś posiadasz wiele zdolności, narzędzi, oraz zasobów zewnętrznych (np. wsparcie bliskich), których nie używasz. Będziesz także wiedział czego Ci brakuje, co potrzebujesz wzmocnić/uzupełnić żeby działać bardziej optymalnie. W skrócie: osoby rezylientne są świadome swoich mocnych stron i potrafią z nich korzystać.

Możesz wykonać mały eksperyment:

  • przez dwa dni obserwuj u innych osób wszelkie oznaki rezyliencji
  • przez dwa kolejne obserwuj u siebie mocne strony wynikające z rezyliencji

*pamiętaj chodzi o codzienne wskaźniki, niczego nie pomijaj, nie unieważniaj, dostrzegaj małe rzeczy (małe rzeczy tworzą całość).

Jak rozwijać rezyliencję?

Najkorzystniej rozwijać rezyliencję zanim dojdzie do jakiegoś kryzysu w naszym życiu, chociaż często dopiero przeciwności/kryzys mobilizują nas do zmiany i popychają do „pracy nas sobą”.

Rezyliencja bierze swój początek w mózgu. Posługując się metaforą informatyczną można łatwo zrozumieć, że osprzęt odnosi się do funkcjonowania neuronów a oprogramowanie to umiejętności związane rezyliencją. Oprogramowanie można porównać do aplikacji, które pomagają radzić sobie z przeciwnościami losu.

Staje się wówczas jasne, że budowanie rezyliencji należy zacząć od wzmocnienia mózgowego osprzętu. Jak to zrobić?

  • Zadbaj o dietę sprzyjającą zdrowiu mózgu,
  • ćwicz regularnie,
  • zadbaj o dobry sen (ilość, regularność, jakość),
  • unikaj używek,
  • unikaj kontaktu z toksynami i konserwantami,
  • kontroluj stan zdrowia fizycznego (tarczyca, ciśnienie, cholesterol itp.),
  • z rozwagą zażywaj leki przeciwcholinergiczne,
  • pracuj nad umiejętnościami zarządzania stresem.

Pod metaforą optymalizacji oprogramowania/aplikacji kryje się:

  • umiejętność regulacji pobudzenia,
  • kontrolowanie silnych negatywnych emocji,
  • zwiększanie poczucia szczęścia,
  • funkcjonowanie na najwyższym poziomie i radzenie sobie w sposób adaptacyjny,
  • zdolność do przygotowania się emocjonalnego na gorsze czasy.

W temacie kontrolowania silnych emocji ważny wydaje się obszar zwiększania świadomości przeżywanych emocji… świadomość skąd określone emocje pochodzą i dlaczego dają o sobie znać w tym momencie? Umiejętność regulacji pobudzenia można zwiększać m.in poprzez techniki oddechowe, techniki pracy z ciałem, praktykowanie uważności. Ważna jest również nauka podchodzenia do problemów w konstruktywny sposób: uznawanie ich zamiast unikania, konstruktywne spojrzenie na problem (aktywna akceptacja). Zwiększanie poczucia szczęścia poprzez: zwracanie uwagi na codzienne przyjemne chwile, małe osiągnięcia, dzielenie się z bliskimi codziennie dobrymi rzeczami, wspominanie wyjątkowych chwil, a także budowanie dobrej relacji z samym sobą (docenianie siebie, wzmacnianie poczucia własnej wartości).

Ten krótki artykuł można potraktować jedynie jako inspirację, jeśli za tym pójść, pomyśl o skorzystaniu np. z podręcznika rozwijania rezyliencji. Kluczem jest praktykowanie a nie wiedza teoretyczna, jest pewne, że masz w sobie ziarna rezyliencji, które możesz rozwijać, rozwijanie mocnych stron to proces trwający całe życie, jeśli będziesz cierpliwie i systematycznie praktykować w Twoim mózgu połączenia nerwowe związane z rezyliencją będą wzmacniane a Tobie dzięki temu będzie łatwiej sięgać po umiejętności/zasoby w sytuacji kryzysu.

Autorka: Sara Struzik

Glenn R. Schiraldi, Siła rezyliencji. Jak poradzić sobie ze stresem, traumą i przeciwnościami losu? GWP Sopot 2019

Mogą zainteresować Cię również:

4.2/5 - (4 votes)

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy spokoju, nadziei i wewnętrznej równowagi. 🐣🌿Niech ten czas przyniesie chwilę oddechu, refleksji i radości płynącej z bycia blisko – z samym sobą i z naszymi bliskimi. ✨Wesołych Świąt Wielkanocnych!Zespół Pomocni ... See MoreSee Less
View on Facebook
Z radością witamy w naszym Pomocniowym zespole nową specjalistkę — Dominikę Robak! 😊Przekazujemy od Niej kilka słów: "W pracy zawodowej psychologa bardzo zależy mi na stałym pogłębianiu wiedzy i zdobywaniu doświadczenia, tak aby jak najlepiej pomagać innym. Z tego powodu od samego początku kształcenia realizowałam staże i wolontariaty, a następnie pracowałam w różnorodnych placówkach oferujących pomoc w ramach NFZ. Aktualnie odbywam także szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie integracyjno-systemowym. W Pomocni zapraszam do kontaktu osoby dorosłe zainteresowane spotkaniami indywidualnymi.Poza sferą zawodową, tym co mnie cieszy i relaksuje jest kontakt z naturą oraz czas spędzany w gronie bliskich i znajomych. Uwielbiam rowerem odkrywać miasto i okolice oraz piec i gotować dla przyjaciół"Więcej o Dominice Robak możecie poczytać tutaj: www.pomocnia-poznan.pl/dominika-robak/☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Seksualność dotyczy nas wszystkich – to naturalna i ważna część życia. A jednak niektóre głosy wciąż słychać rzadziej. 💬🧩W artykule Nikodema Wejerowskiego przeczytacie o tym, dlaczego seksualność osób w spektrum autyzmu zasługuje na więcej uwagi i zrozumienia. 📖💛Link w komentarzach! 👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Wiosna swoim tempem wkracza w nasze życia. 💚🌸Jakie zmiany może dla nas nieść i jak wpływać na nasze samopoczucie? Co możemy zrobić, żeby wesprzeć się przejściowym czasie?O tym pisze lekko i wiosennie nasza terapeutka, Monika Wierbiłowcz.Link do artykułu znajdziecie w komentarzu. 😊Fot. Pixabay☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa