Poradnik psychologiczny dla nastolatków. Jak sobie pomóc?
Decyzja o umówieniu się na rozmowę z psychologiem bywa trudna, nawet jeżeli zmagasz się z emocjami, z którymi jest Ci trudno sobie poradzić. Niekiedy trzeba się do tej decyzji przygotować, w pewnym sensie się z nią oswoić. Dzisiaj chciałabym Cię zaprosić do sięgnięcia po książkę, która pozwoli Ci rozpocząć proces radzenia sobie z przytłaczającymi emocjami. Jej autor kieruje do Ciebie takie słowa:
Nastolatki przywykły do tego, że dorośli mówią im, co robić, i naprawdę nie potrzebują kolejnej książki, w której będzie jeszcze więcej poleceń. Ten poradnik ma ci pomóc przeżyć życie na twój własny sposób. Sprzymierzeńcem podczas lektury i korzystania z książki będzie twoje pragnienie niezależności w życiu. Znajdziesz tu pytania o to, na czym ci zależy, i słowa zachęty do odkrywania głębszej mądrości, którą nosisz w sobie. To ty musisz zdecydować, czy żyć własnym życiem, czy też zgodnie z myślami i uczuciami, które ci wpojono. (Steven C. Hayes)
Oferta: psycholog Poznań – zapraszamy do naszego gabinetu.
Poradnik psychologiczny dla nastolatków: co w nim znajdziesz?
To poradnik napisany w oparciu o założenia terapii akceptacji i zaangażowania (której nie musisz znać). Książka napisana jest prostym językiem, powstała ona z myślą o nastolatkach i dla nastolatków. Jej autorzy nie chcą zasypać Cię lawiną rozważań teoretycznych, chcą oni dać Ci proste, praktyczne narzędzia, które pozwolą Ci nauczyć się stawiać czoła życiowym wyzwaniom i odkryć, że wpadanie w pułapkę własnych myśli i uczuć nie jest jedyną drogą. Ćwiczenia, znajdujące się w książce to nie magiczne sztuczki ani psychologiczne triki, to proste, krótkie zadania, które regularnie wykonywane (bo jak wiemy – trening czyni mistrza) pomogą Ci opanować nowe umiejętności niezwykle przydatne w codziennym radzeniu sobie z trudnościami.
Mogą zainteresować Cię także:
- Nauczanie zdalne: wpływ na psychikę nastolatka
- Depresja u nastolatków
- Dojrzewanie psychiczne – potencjał okresu dojrzewania
Psychologia nastolatków: kluczowe umiejętności w radzeniu sobie z trudnościami
Autorzy poradnika wymieniają 4 umiejętności Uważnego Wojownika, który jak piszą, jest kimś: „kto poznał swój umysł, potrafi działać odważnie i stara się żyć zgodnie z własnymi wartościami”. Umiejętności te tworzą skrót GROM.
G – Głęboki oddech i wyciszanie się.
R – Rozpoznanie i obserwacja.
O – Odkrywanie własnych wartości lub odnoszenie się do nich.
M – Mądry wybór i podjęcie działania.
Wydają się być proste, być może myślisz sobie, że są zbyt proste, by mogły Ci pomóc. Dlatego pozwól, że krótko opowiem Ci o każdej z nich.
Głęboki oddech i wyciszanie się.
Autorzy zachęcają do tego, by pomyśleć o oddechu jak o kotwicy na statku, która pozwala pozostać mu na miejscu w trakcie burzy. Uważny oddech może być potężnym narzędziem pozwalających zachować równowagę i siłę, nawet wtedy gdy burza emocji stara się bujać Tobą jak statkiem.
Rozpoznanie i obserwacja.
To drugi krok zaraz po “zakotwiczeniu się” za pomocą głębokiego oddechu. Gdy już się wyciszysz, możesz skorzystać z umiejętności obserwacji, która pozwoli Ci rozpoznać, co właściwie myślisz i czujesz. Uważna obserwacja jest czymś innym niż rozmyślanie, wikłanie się w swoje myśli i uczucia. To umiejętność pomagająca nieco się od nich zdystansować tak, aby to nie one rządziły Twoimi działaniami i Twoim życiem. Przykład? Dzięki nim przekonasz się, że zwątpienie w siebie nie musi przeszkodzić Ci w rozwijaniu się, ani w nawiązywaniu i pielęgnowaniu przyjaźni, czy miłości.
Odkrywanie własnych wartości lub odnoszenie się do nich.
Te umiejętności mają pomóc Ci odpowiedzieć sobie na pytanie o to, na co chcesz przeznaczyć swoją energię. Odkrywanie własnych wartości to odnajdywanie tego, co jest dla Ciebie w życiu ważne, co ma największe znaczenie i jak chcesz się zachowywać – czy to wobec siebie, czy w relacjach z innymi ludźmi, a także wobec otaczającego Cię świata.
Mądry wybór i podjęcie działania.
Po dokonaniu tego odkrycia – odkrycia własnych wartości – musisz wybrać, które działania będą Cię w ich stronę prowadziły. Podjęcie zaangażowanego działania w tym kierunku niekiedy wymaga sporo odwagi, ponieważ jak piszą autorzy: “ robienie tego, na czym nam zależy, czasem wiąże się z koniecznością zmierzenia się z własnymi lękami”.
Oferta: Psycholog dla nastolatków
Podsumowanie
Zastanawiasz się, do czego przydadzą Ci się te umiejętności? Będąc Uważnym Wojownikiem zamiast uciekać przed życiowymi trudnościami, będziesz w stanie przystosowywać się do tego, co życie Ci przynosi. Ćwiczenie umiejętności GROM ma pomóc Ci przekonać się na własnej skórze, że choć każdy z nas miewa trudne myśli i uczucia, które przypływają i odpływają, to możesz nauczyć się robić dla nich przestrzeń i nie słuchać krytycznego umysłu, który mówi Ci, że sobie nie poradzisz, tylko działać nawet wtedy, gdy pojawia się w Tobie zwątpienie w samego siebie. Uczucia, które towarzyszą Ci każdego dnia, zarówno te przyjemne, jak i nieprzyjemne, są całkowicie naturalne i – co więcej – są nierozerwalnie związane z tym, co dla Ciebie ważne. Od autorów poradnika dowiesz się, że: “dopóki kochasz i marzysz, dopóty będziesz czasem czuć smutek i niepewność”.
Autorka: Weronika Hyla
Louise Hayes, Ann Bailey, Joseph Ciarrochi, W pułapce myśli dla nastolatków. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem, Gdańsk 2020