Czytelnia psychologiczna Pomocni

To miejsce, gdzie dzielimy się naszą pasją do psychologii w przystępnej i przyjemnej formie 🙂
Zapraszamy do wyszukiwania naszych artykułów popularno-naukowych.
Nie znajdujesz tutaj interesujących Cię treści? Napisz do nas! Chętnie przyjmujemy inspiracje.

Profesjonalny-coach-czyli-właściwie-jaki-Na-drodze-stawania-się-profesjonalistą.-2-1200x460.png

W marcu 2021 minął rok odkąd dotychczas znany nam, przewidywalny (a przynajmniej pozornie) świat wywrócił porządek do góry nogami. Początek pandemii, próba odnalezienie się w nowej rzeczywistości, radzenie sobie z niepewnością w różnych kontekstach życia – wszystko to stało się dla nas nową normalnością. Sytuacja poniekąd zmusiła nas do tego, co psychoterapeuci Gestalt nazywają twórczym przystosowaniem tzn. do korzystania z dostępnych zasobów przy jednoczesnym uwzględnianiu ograniczeń. Innymi słowy, niemal każdy z nas musiał zadać sobie pytanie o to, w jaki sposób ma dalej funkcjonować w tej rzeczywistości i dostosować do tego nowe lub przynajmniej zmodyfikowane działania i zachowania.


nastolatka-1200x675.jpg

W tym niezwykle intensywnym momencie rozwoju zostały im ograniczone w dużej mierze kontakty z rówieśnikami oraz możliwości testowania siebie w różnych rolach społecznych, wynikające z przynależności do społeczności szkolnej. Pozbawieni zostali wielu sposobności do tego, by wyposażyć się w doświadczenie potrzebne, aby móc sprostać wymaganiom rozwojowym okresu, w którym się znajdują. Ten krótki artykuł to tekst, który – mam nadzieję – pomoże Ci zrozumieć, jak dużym wyzwaniem dla nastolatków stał się czas nauczania zdalnego, a świadomość ta być może zaowocuje większą wrażliwością na ich aktualne potrzeby.


mother-1599653_1280-1200x945.jpg

W ostatnim czasie pandemia sprawiła, że dzieci długotrwale doświadczały obciążającej dla nich sytuacji. Zdalne nauczanie, trudne dla wielu z nich, wraz z izolacją od rówieśników sprawiły, że rozwijało się w dzieciach coraz silniejsze poczucie odosobnienia. Funkcjonowanie głównie w wirtualnym świecie wzmogło w nich poczucie odrealnienia. Powrót do szkół po długim okresie izolacji nie jest łatwy. Przysparza trudności, budzi obawy i niechęć do kolejnej zmiany. Rodzi kolejne niepokoje, związane ze zmienionym trybem nauczania i wymaganiami szkoły. Wciąż pojawia się wiele niewiadomych, co oprócz długotrwałych obciążeń, może powodować w dzieciach gromadzenie się trudnych emocji i zmęczenie sytuacją.


co-symbolizuje-żyrafa-w-psychologii-1200x675.jpg

W podejściu nazwanym porozumienie bez przemocy nie chodzi o wyuczenie się zasad/wytycznych „jak się komunikować” żeby osiągnąć sukces, sugestii, które należy wdrożyć w życie i trzymać się ich żeby postawić na swoim. Chodzi o coś bardzo podstawowego: nawiązanie kontaktu z tym co mieszka w nas i innych ludziach. Celem porozumienia bez przemocy nie jest wygrana, udowodnienie racji ale słuchanie się nawzajem i akceptacja różnic, odnoszenie się do siebie z szacunkiem, otwartość, autentyczność.



Psycholog dziecięcy w swojej codziennej pracy w gabinecie często spotyka się z tematem adaptacji dzieci w żłobkach oraz przedszkolach. Zatroskani rodzice często korzystają z konsultacji wychowawczych, by uzyskać od specjalisty poradę na temat tego, jak najlepiej wesprzeć dziecko w tym niełatwym dla niego okresie. Nierzadko zdarza się, że za ideą konsultacji stoi również potrzeba obniżenia niepokoju samego rodzica. Doświadczenie separacji jest bowiem doświadczeniem trudnym zarówno dla dzieci, jak i ich najbliższych – wiele rodzin z lękiem myśli o momencie „przekazania” małego człowieka pod skrzydła opiekunów i opiekunek ze żłobka czy przedszkola.


Zrzut-ekranu-2020-12-13-o-14.40.45-1200x539.png

W marcu 2021 minie rok odkąd dotychczas znany nam przewidywalny (a przynajmniej pozornie) świat wywrócił porządek do góry nogami. Początek pandemii, próba odnalezienie się w nowej rzeczywistości, radzenie sobie z niepewnością w różnych kontekstach życia – wszystko to stało się dla nas nową normalnością. Sytuacja poniekąd zmusiła nas do tego, co psychoterapeuci Gestalt nazywają twórczym przystosowaniem tzn. do korzystania z dostępnych zasobów przy jednoczesnym uwzględnianiu ograniczeń. Innymi słowy, niemal każdy z nas musiał zadać sobie pytanie o to, w jaki sposób ma dalej funkcjonować w tej rzeczywistości i dostosować do tego nowe lub przynajmniej zmodyfikowane działania i zachowania. O tym, jak sobie radzić i jaką postawę przyjmujemy wobec wyzwań, pisałem na blogu w kwietniu (patrz link). Dziś chciałbym pochylić się nad tym, jak wspierać biznes w przechodzeniu przez kryzys z uwzględnieniem rozwoju kadry managerskiej.



30 kwietnia 2020 emocjeInnepandemia

Każdy z nas rozpoczynał ten nowy, 2020 rok inaczej, jednak patrząc na świat z dzisiejszej perspektywy, mieliśmy możliwość wyboru, czy spędzamy ten czas tłumnie, w gronie bliskich nam osób, czy też we własnym towarzystwie. Witając Nowy Rok życzyliśmy sobie realizacji planów i marzeń, pięknych podróży, dobrych relacji ze sobą i z innymi, być może nowej pracy i naturalnie…zdrowia.

Nikt chyba nie myślał, że już w marcu, obudzimy się w innej rzeczywistości, której nawet scenarzyści filmów katastroficznych nie wzięli pod uwagę. Z dnia na dzień zostaliśmy pozbawieni naszych codziennych rytuałów, zwyczajów i bezpośredniego kontaktu z bliskimi nam osobami.

Przyjrzymy się temu co może dziać się w naszych umysłach i emocjach w obecnym czasie.

 

Myśli

Warto mieć świadomość, że nasz neurotyczny umysł próbuje odnaleźć się w obecnej sytuacji. Pamiętajmy, że nasz mózg jest efektem wielu milionów lat ewolucji i abyśmy mogli przetrwać, jego adaptacyjnym zadaniem było odczuwanie lęku. Aby gatunek ludzki mógł przetrwać nasi przodkowie musieli się bać, przewidywać zagrożenia, decydować kiedy walczyć, a kiedy uciekać- unikać zagrożenia.

W obecnej sytuacji, to może być naturalne, że Twój umysł zaprasza cię do śledzenia newsów, czytania statystyk na temat chorych. Próbuje kontrolować sytuację – na przykład uzyskać odpowiedź na pytanie: „Kiedy to się wszystko skończy ?” i zaprasza Cię do  planowania bliższej lub dalszej przyszłości.

Obserwuj „gry w jakie gra” z tobą umysł, kiedy zachęca Cię do tego by pogrążać się w myślach. Przed czym chce cię uchronić? Jakimi ważnymi częściami swojego życia nie zajmujesz się kiedy jesteś w świecie myśli i zamartwiania się? Być może umysł będąc w wirze zamartwiania się i przewidywań nie pozwala na dostęp do naturalnych uczuć i emocji? Jeśli tak to z jakimi emocjami jest Tobie obecnie najtrudniej?

 

Emocje

To co pewnie towarzyszyło wielu z nas na początku pandemii to szok i zaskoczenie. Jak to, tak z dnia na dzień mamy całą swoją życiową przestrzeń przenieść do domu? Być może prócz zaskoczenia i pomieszania czuliśmy  złość i wkurzenie, rozczarowanie, smutek, czy żal za „poprzednim życiem”. A może lęk przed przyszłością? Z dnia na dzień, utraciliśmy ważne rytuały, czynności, które być może błahe okazują się ważną jego częścią. Dla mnie na przykład takim momentem, „codziennym rytuałem” była droga do pracy i z pracy, to taka chwila na tylko moją przestrzeń, czas w ciągu dnia, którego nikt mi nie zakłócał.

 

Wartości

Nowa rzeczywistość, pozwala nam wyraźniej zobaczyć jaki jest nasz system wartości? Co jest dla nas ważne? W ostatnich tygodniach słyszę, widzę i czuję, że uniwersalną wartością są relacje z innymi, bycie wśród ludzi. Bycie widzianym i akceptowanym. Wspólne spędzanie czasu. Ostanie dwa miesiące mogą pokazywać nam zmiany w naszym systemie wartości. Co obecnie jest dla Ciebie ważne ? Jakie są Twoje wartości?   Zdrowie, relacje, rodzina, praca, podróżowanie, rozwój osobisty, czy może kontakt z naturą, dbanie o naturę i świat, pomaganie innym? A może coś jeszcze innego?

Jak mógłbyś pielęgnować swoje wartości w obecnej sytuacji? Gdyby każda z Twoich wartości była roślinką w ogrodzie Twojego życia w jaki sposób byś ją podlewał? Co służy Twoim roślinom albo w jaki sposób mógłbyś je pielęgnować tak, by pięknie rosły nawet w takim czasie jak pandemia ? Co Twoim roślinom nie służy? Kiedy się od nich odwracasz? Daj sobie moment, by  pobyć z tymi pytaniami, dobrze jest do nich wracać.

A oto lista przykładowych działań (podlewania roślin), które możesz podejmować mimo pandemii w tle:

 

  • Dbaj o ważne relacje w twoim życiu- nawet drobny kontakt jest bardzo cenny w obecnym czasie, nie zwlekaj, zadzwoń już dziś do kogoś na kim tobie zależy
  • Jeśli czujesz chęć, potrzebę pomocy innym to wspaniały moment by zacząć pomagać, sieci społecznościowe roją się od grup wrażliwych i działających ludzi. To również moment kiedy wiele osób potrzebuje pomocy
  • Jeśli możesz wspieraj małe lokalne firmy – to trudny dla nich czas, być może możesz dołożyć cegiełkę np.: zamawiając obiad, robiąc zakupy w lokalnych księgarniach
  • Jeśli to możliwe, wybieraj kontakt z naturą, spaceruj codziennie, szukaj aktywności fizycznych
  • Okazuj życzliwość, uśmiechem, drobnym gestem- bardzo jej teraz potrzebujemy
  • Czas pandemii to niezwykle trudny czas dla ofiar przemocy jeśli tylko słyszysz o jej przejawach w sąsiedztwie, nie pozostawaj obojętny, reaguj
  • Kochasz podróże? Wracaj do nich wspomnieniami, oglądaj zdjęcia z własnych podróży na dużym ekranie monitora, czy telewizora. Czuj wdzięczność za to, ile zdążyłeś zobaczyć. Planuj co chciałbyś zobaczyć w dalszej przyszłości
  • Jesteś rodzicem i trudno jest Tobie funkcjonować w obecnej rzeczywistości? Poszukaj wsparcia, być może rozmowa z przyjaciółmi, będzie wystarczająca. Korzystaj z sieci społecznościowych i grup, w których rodzice udzielają sobie dobrej pomocy

Pamiętaj,  możesz czuć się różnie, jeśli w czasie pandemii nie czytasz Prousta „ W poszukiwaniu straconego czasu”, nie bierzesz udziału w kulinarnych wyścigach na wypieki, nie remontujesz przedpokoju i nie starasz się zagospodarować każdej minuty obecnej izolacji – to też w porządku J

Może to dobry czas aby zacząć żyć po swojemu ?


O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Ten komunikat jest widoczny tylko dla administratorów.
Wystąpił problem z wyświetlaniem wpisów z Facebooka. Zapasowa pamięć podręczna w użyciu.
Kliknij, aby wyświetlić błąd
Błąd: The user must be an administrator, editor, or moderator of the page in order to impersonate it. If the page business requires Two Factor Authentication, the user also needs to enable Two Factor Authentication. Rodzaj: OAuthException

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa