Lęk przed lataniem, czy jest możliwy do oswojenia?

28 lutego 2018 1
Optimized-chris-brignola-3033-unsplash-1200x800.jpg

Jeszcze dwadzieścia, trzydzieści lat temu, latanie samolotem było czynnością bardzo ekskluzywną zarezerwowaną dla niewielu osób w naszym kraju. Z biegiem lat, stało się czymś naturalnym, a dzięki tanim liniom ogólnie dostępnym. Jednak badania pokazują, że około 30% z nas odczuwa lęk przed lataniem, a 50 % czuje się nieswojo i niekomfortowo w sytuacji lotu (wg badań przeprowadzonych przez OBOP). Wyniki tych badań są zaskakujące jeśli weźmiemy pod uwagę, statystyki, które pokazują, że ryzyko śmierci w katastrofie lotniczej to 1:29 mln, a prawdopodobieństwo katastrofy lotniczej wynosi: 0, 0000004%.

Jeśli według statystyk latanie jest tak bezpieczną czynnością dlaczego aż jedna trzecia z nas tak bardzo obawia się latać ?

Osoby obawiające się latać często mówią o poczuciu braku kontroli, latanie to taki moment kiedy oddajesz  się w ręce pilota i kiedy trzeba oddać ster komuś kogo nie znamy, którego głos usłyszymy przez moment w trakcie lotu. Trzeba zaufać, a jesteśmy tak skonstruowani, że lubimy przewidywalność i lubimy mieć pełną kontrolę nad sytuacją.

Próbując odnaleźć jakąś przyczynę związaną z lękiem przed lataniem warto zauważyć, że ewolucja nie przygotowała nas do takich doświadczeń- stąd też lęk ten może być naturalny- ewolucyjnie nie zostaliśmy przystosowani do latania mimo, że człowiek już od starożytnych czasów marzył o tym aby wzbić się w niebo.

Warto pamiętać również, że choć prawdopodobieństwo katastrofy lotniczej jest  takie, że 1000 osób musiałoby przez 30 lat bez przerwy latać, aby jedna z nich straciła życie, to katastrofy ze względu na swój rozmiar są bardzo medialne i zajmują sporo miejsca w przestrzeni publicznej kiedy już do takiego wydarzenia dojdzie.

Czy można więc zrobić coś aby zlikwidować lęk przed lataniem ?

Prawdopodobnie trudno będzie aby zupełnie zlikwidować lęk -jest on emocją naturalną jednak na pewno można sporo zrobić aby zmniejszyć napięcie, które towarzyszy lataniu. Co możesz zrobić ?

Zamiast unikać tego co wiąże się z trudnym doświadczeniem spróbuj się z nim oswoić, jeśli masz taką możliwość przed wylotem zrób sobie kilka wycieczek na lotnisko, oswajaj się z tym miejscem, z wielkością kołujących po pasie startowym maszyn, oglądaj samoloty wzbijające się w powietrze i te lądujące. Obserwuj co dzieje się w tym czasie z Twoim ciałem, jak oddychasz, gdzie czujesz napięcie. Powtarzaj to doświadczenie jeśli jest to w zasięgu Twoich możliwości.

Dowiedz się więcej na temat takich zjawisk jak turbulencje, czy burza w trakcie lotu. Często myślimy że turbulencje są czymś bardzo niebezpiecznym, nie wiemy że podczas turbulencji powietrze nie „układa” się  po liniach prostych, a czasem dana warstwa opada o kilka metrów. „Oparte” o powietrze skrzydła zatem opadają razem z  powietrzem, ale siła nośna cały czas działa. Wyżej opisane zjawiska są wpisane w rzeczywistość lotniczą, są naturalną częścią lotu. Należy pamiętać, że jesteśmy w dobrych rękach i że dla załogi te sytuacje to codzienność pracy na pokładzie.

Zabierz ze sobą do samolotu ulubioną małą, ulubioną poduszkę, odtwarzacz do słuchania spokojnej muzyki, zadbaj o swój komfort. Pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się o pomoc do stewardes- są przeszkolone i doświadczone w tej kwestii i chętnie służą pomocą.

Jeśli kochasz podróże, a lęk przed lataniem zabiera tobie radość podróżowania warto zwrócić się po pomoc do psychologa. W gabinecie psychologicznym będziesz mógł porozmawiać na temat lęku, a specjalista pomoże opracować plan działania tak aby lęk nie odbierał przyjemności związanej z podróżowaniem. Zazwyczaj taka praca zajmuje od kilku do kilkunastu sesji terapeutycznych. Psychoterapeuta pomoże ustalić i zrozumieć przyczynę związaną z lękiem, a później w zależności od źródła problemu będziesz oswajał swój lęk, by w rezultacie móc realizować swoje życiowe cele bez przeszkód.

5/5 - (2 votes)

One comment

  • Piotr Maćkała

    17 lipca 2018 at 7:33 pm

    Witam! Temat jest bardzo ważny, choć może niektórych śmieszyć – dziękuję za poruszenie tej kwestii. Jednak najczęściej chodzi o …. irracjonalny lęk przed lataniem i czytanie statystyk niewiele tu pomoże. Osoba nie tyle boi się (tak jak balibyśmy się włożyć widelca do gniazdka) co jest owładnięta zatrważającym lękiem nawet na samą myśl o lataniu. Nie jestem psychologiem, ale wydaje mi się, iż lęk przed lataniem może być maskowanym lękiem przed czymś … innym w życiu człowieka i dopóki nie rozwiążemy tego pierwotnego lęku, narazimy pacjenta jedynie na niepotrzebne zmaganie się z fobią. Osoby nie mające tego typu problemu nie są w stanie wyobrazić sobie tego, jakie wewnętrzne katusze przechodzi osoba bojąca się latać. Jest wyśmiewana w pracy, traktowana z pobłażaniem. Prawdziwe uzdrowienie przychodzi tylko poprzez rozwiązanie lęku pierwotnego. A tu potrzeba mądrości. Pozdrawiam!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Zachęcamy do zapoznania się z informacją odnośnie nowego podcastu prowadzonego m.in. przez naszego psychoterapeutę i coacha, Jacka Jokś. O to kilka słów od Jacka:"Wraz z Michałem Lewandowskim, który jest praktykiem Gestalt (terapeutą, psychologiem, praktykiem Gestalt w Organizacjach oraz Prezydentem w Europejskim Stowarzyszeniu Psychoterapii Gestalt EAGT) rozpoczynamy podcast o nazwie „Gestalt coaching - rozmowy o rozwoju”. Co to takiego? Jak mówimy w rozpoczęciu „to podcast dla tych, którzy szukają impulsu do pogłębionej refleksji nad rozwojem swoim i innych. To podcast dla coachów, konsultantów, trenerów, menedżerów i wszystkich tych, którzy pragną dowiedzieć się, czym jest podejście Gestalt i jak z niego korzystać w pracy z ludźmi w organizacjach. Jako praktycy Gestalt objaśniamy główne założenia i pojęcia tego podejścia oraz dzielimy się przełożeniem ich na rzeczywistość biznesową. Zanurz się z nami w rozmowie i wspólnych poszukiwaniach, jak wspierać zdrowie i potencjał osób i organizacji."O podcaście możecie poczytać na naszej stronie internetowej. Podcast jest do odsłuchania na platformach Youtube, Spotify i ApplePodcast. Linki w komentarzu!☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z ofertą grupy wsparcia naszej terapeutki, Laury Ćwikły. Grupa obejmuje temat żałoby - skierowana jest dla osób, które doświadczyły śmierci ważnej osoby. Spotkania refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia.☎️ Kontakt pod nr tel. 534760266. ... See MoreSee Less
View on Facebook
Ostatnio nasz Pomocniowy zespół rozszerzył się o nową specjalistkę, Monikę Wierbiłowicz ☺️ Zostawiamy kilka słów od Moniki:"Pracuję w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej będąc jednocześnie pod wrażeniem skuteczności technik DBT i ACTu. Doświadczenie zdobywałam pracując z dziećmi i rodzicami w szkołach i przedszkolach. Od 7 lat również jako terapeuta i diagnosta (m.in. dysleksji i ADHD) w Niepublicznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Arcamia.Do Pomocni zapraszam osoby dorosłe pragnące poczuć się lepiej i funkcjonować skuteczniej zgodnie z swoimi wartościami." 🍀Aby umówić się do specjalistki, zapraszamy do kontaktu z sekretariatem - od poniedziałku do piątku, w godzinach 12:00-17:00.☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Wraz z nowym rokiem zachęcamy do przyjrzenia się (dosłownie!) jak widzicie nadchodzący czas w swoich wyobrażeniach. Co tam się dzieje? Jak to czujecie? Co chcielibyście, by tam dla Was było i jak możecie to sprawić? 🎯🤔Warto podjąć te refleksje czytając o wizualizacji, o której pisze Jagoda Stankowska w swoim artykule. 📝📖Link do artykułu w komentarzach. Dobrej lektury! 📚✨ ... See MoreSee Less
View on Facebook
W dniach 31.12-01.01 sekretariat będzie nieczynny.Serdecznie zapraszamy Was do kontaktu w poniedziałek (30.12), a następnie w czwartek (02.01), w godz. 12:00-17:00.☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.plWesołego Nowego Roku! ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa