Jak wygląda terapia grupowa?

15 września 2022
terapia-grupowa-1200x803.png

Terapia grupowa to regularne, najczęściej krótkie (1-2 godzinne) spotkania w niewielkiej grupie osób, majce swój określony czas trwania. Spotkania prowadzi jeden lub dwóch psychoterapeutów. Grupa terapeutyczna może być utworzona pod kątem jakiegoś tematu (np. poczucie własnej wartości, depresja, anoreksja) lub może być utworzona dla jakiejś grupy osób np. dla osób młodych, dla osób samotnych, dla rodziców itd.

Co się robi na terapii grupowej?

Na terapii grupowej omawia się temat, który wynika z charakteru i potrzeb grupy. Jeśli jest to grupa z problemem depresji, tematy rozmów będą dotyczyły właśnie tego obszaru. Tematy mogą wynikać z harmonogramu sesji lub mogą się pojawiać w zależności od potrzeby grupy.
Na terapii grupowej każdy z uczestników ma możliwość opowiedzieć o swoich emocjach, przemyśleniach czy trudnościach, jeśli tylko tego chce. Podczas sesji obowiązuje pełna poufność. Uczestnicy są zobowiązani do zachowania dyskrecji oraz do wzajemnego poszanowania siebie podczas spotkań. Czasami terapeuta prosi uczestników o wykonanie jakieś pracy w domu, pomiędzy sesjami.
Terapeuta dba o wzajemny szacunek, empatię i szanowanie ustalonych zasad w grupie.

Czym się różni terapia grupowa od indywidualnej?

Podczas terapii grupowej mamy niepowtarzalną szansę w doświadczyć tego, jak odbierają nas inni ludzie, usłyszę co myślą i co czują w kontekście naszych trudności. Daje to niejednokrotnie zupełnie inne, bardziej konstruktywne spojrzenie na nasze własne problemy. Innymi słowy grupa może pomóc w zmniejszeniu doświadczanych objawów i znalezieniu potrzebnych rozwiązań. Jednocześnie każdy z uczestników ma możliwość zobaczenia w jaki sposób on sam wpływa na innych i co dobrego płynie z tych wzajemnych interakcji. W grupie jest siła, z której każdy uczestnik może czerpać dla poradzenia sobie z tematami, które przyprowadziły go na spotkanie.
Grupy terapeutyczne, niezależnie od poruszanego tematu – sprzyjają rozwojowi umiejętności społecznych, empatii, dają poczucie przynależności i więzi, których tak często brakuje we współczesnym świecie.

Kiedy wybrać terapię grupową?

Najlepiej zdecydować się na terapię grupową, gdy nie jesteśmy jednocześnie w terapii indywidualnej lub rodzinnej, choć te dwie ostatnie nie wykluczają udziału w grupie terapeutycznej. Po prostu będąc tylko w jednym procesie terapeutycznym jest nam łatwiej skupić się na tej pracy, niż wtedy gdy jest otwarty jakiś inny proces.
Terapia grupowa jest najczęściej polecana osobom, które doświadczają trudności w relacjach, są bardzo nieśmiałe, nie czują się pewnie wśród innych, chciałaby rozwinąć swoje umiejętności nawiązywania kontaktu budowania więzi z ludźmi.

4.2/5 - (5 votes)

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Żałoba to czas, w którym szczególnie potrzebujemy obecności innych. A jednak często osoby w stracie pozostają same – nie dlatego, że brakuje im bliskich, ale dlatego, że nie wiemy, jak je wesprzeć. Bo o śmierci się nie mówi. 🕊️Co zrobić, by nie uciekać w milczenie? Jak rozmawiać, by dać ukojenie? O tym pisze Laura Ćwikła w najnowszym artykule w naszej czytelni. 🤲❤️Link do artykułu w komentarzu poniżej.☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Z przyjemnością informujemy, że rozpoczynamy proces rekrutacyjny do pracy w Sekretariacie w Poradni Psychologicznej Pomocnia. 😊Jeżeli jesteś na studiach psychologicznych lub pokrewnych na 1 lub 2 roku studiów - zachęcamy do aplikowania (zapraszamy serdecznie zarówno studentów studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych).Poszukujemy osoby nastawionej na dłuższą (kilkuletnią) współpracę, która od czerwca znajdzie przestrzeń, aby pracować 3 dni w tygodniu po 5-6 godzin z zaznaczeniem, że maj będzie miesiącem przeznaczonym na proces wdrażania do samodzielnej pracy.Jeśli chcesz spróbować swoich sił w PoMOCniowym Zespole - śmiało aplikuj wysyłając swoje CV wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych na adres email sekretariatu: sekretariat@pomocnia-poznan.pl. ... See MoreSee Less
View on Facebook
Wiele się mówi o tym, że prawdziwy rozwój zaczyna się tam, gdzie kończy się nasza strefa komfortu. Czy zmiana jednak zawsze musi być gwałtowna i pełna wyzwań? 🤔W najnowszym artykule nasza specjalistka Weronika Stachowiak przygląda się psychologicznym aspektom zmiany i temu, jak zarządzanie procesem rozwoju może wspierać nasze zdrowie psychiczne.📖Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego zmiana „lubi” powoli, link w komentarzu! 👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Zachęcamy do zapoznania się z informacją odnośnie nowego podcastu prowadzonego m.in. przez naszego psychoterapeutę i coacha, Jacka Jokś. O to kilka słów od Jacka:"Wraz z Michałem Lewandowskim, który jest praktykiem Gestalt (terapeutą, psychologiem, praktykiem Gestalt w Organizacjach oraz Prezydentem w Europejskim Stowarzyszeniu Psychoterapii Gestalt EAGT) rozpoczynamy podcast o nazwie „Gestalt coaching - rozmowy o rozwoju”. Co to takiego? Jak mówimy w rozpoczęciu „to podcast dla tych, którzy szukają impulsu do pogłębionej refleksji nad rozwojem swoim i innych. To podcast dla coachów, konsultantów, trenerów, menedżerów i wszystkich tych, którzy pragną dowiedzieć się, czym jest podejście Gestalt i jak z niego korzystać w pracy z ludźmi w organizacjach. Jako praktycy Gestalt objaśniamy główne założenia i pojęcia tego podejścia oraz dzielimy się przełożeniem ich na rzeczywistość biznesową. Zanurz się z nami w rozmowie i wspólnych poszukiwaniach, jak wspierać zdrowie i potencjał osób i organizacji."O podcaście możecie poczytać na naszej stronie internetowej. Podcast jest do odsłuchania na platformach Youtube, Spotify i ApplePodcast. Linki w komentarzu!☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z ofertą grupy wsparcia naszej terapeutki, Laury Ćwikły. Grupa obejmuje temat żałoby - skierowana jest dla osób, które doświadczyły śmierci ważnej osoby. Spotkania refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia.☎️ Kontakt pod nr tel. 534760266. ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa