Jak wygląda terapia grupowa?

15 września 2022
terapia-grupowa-1200x803.png

Terapia grupowa to regularne, najczęściej krótkie (1-2 godzinne) spotkania w niewielkiej grupie osób, majce swój określony czas trwania. Spotkania prowadzi jeden lub dwóch psychoterapeutów. Grupa terapeutyczna może być utworzona pod kątem jakiegoś tematu (np. poczucie własnej wartości, depresja, anoreksja) lub może być utworzona dla jakiejś grupy osób np. dla osób młodych, dla osób samotnych, dla rodziców itd.

Co się robi na terapii grupowej?

Na terapii grupowej omawia się temat, który wynika z charakteru i potrzeb grupy. Jeśli jest to grupa z problemem depresji, tematy rozmów będą dotyczyły właśnie tego obszaru. Tematy mogą wynikać z harmonogramu sesji lub mogą się pojawiać w zależności od potrzeby grupy.
Na terapii grupowej każdy z uczestników ma możliwość opowiedzieć o swoich emocjach, przemyśleniach czy trudnościach, jeśli tylko tego chce. Podczas sesji obowiązuje pełna poufność. Uczestnicy są zobowiązani do zachowania dyskrecji oraz do wzajemnego poszanowania siebie podczas spotkań. Czasami terapeuta prosi uczestników o wykonanie jakieś pracy w domu, pomiędzy sesjami.
Terapeuta dba o wzajemny szacunek, empatię i szanowanie ustalonych zasad w grupie.

Czym się różni terapia grupowa od indywidualnej?

Podczas terapii grupowej mamy niepowtarzalną szansę w doświadczyć tego, jak odbierają nas inni ludzie, usłyszę co myślą i co czują w kontekście naszych trudności. Daje to niejednokrotnie zupełnie inne, bardziej konstruktywne spojrzenie na nasze własne problemy. Innymi słowy grupa może pomóc w zmniejszeniu doświadczanych objawów i znalezieniu potrzebnych rozwiązań. Jednocześnie każdy z uczestników ma możliwość zobaczenia w jaki sposób on sam wpływa na innych i co dobrego płynie z tych wzajemnych interakcji. W grupie jest siła, z której każdy uczestnik może czerpać dla poradzenia sobie z tematami, które przyprowadziły go na spotkanie.
Grupy terapeutyczne, niezależnie od poruszanego tematu – sprzyjają rozwojowi umiejętności społecznych, empatii, dają poczucie przynależności i więzi, których tak często brakuje we współczesnym świecie.

Kiedy wybrać terapię grupową?

Najlepiej zdecydować się na terapię grupową, gdy nie jesteśmy jednocześnie w terapii indywidualnej lub rodzinnej, choć te dwie ostatnie nie wykluczają udziału w grupie terapeutycznej. Po prostu będąc tylko w jednym procesie terapeutycznym jest nam łatwiej skupić się na tej pracy, niż wtedy gdy jest otwarty jakiś inny proces.
Terapia grupowa jest najczęściej polecana osobom, które doświadczają trudności w relacjach, są bardzo nieśmiałe, nie czują się pewnie wśród innych, chciałaby rozwinąć swoje umiejętności nawiązywania kontaktu budowania więzi z ludźmi.

4.2/5 - (5 votes)

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Ten komunikat jest widoczny tylko dla administratorów.
Wystąpił problem z wyświetlaniem wpisów z Facebooka. Zapasowa pamięć podręczna w użyciu.
Kliknij, aby wyświetlić błąd
Błąd: The user must be an administrator, editor, or moderator of the page in order to impersonate it. If the page business requires Two Factor Authentication, the user also needs to enable Two Factor Authentication. Rodzaj: OAuthException

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa