Czym jest histrioniczne zaburzenie osobowości

16 października 2023
osobowosc-histrioniczna-1200x671.jpg

By odpowiedzieć na pytanie, czym jest histrioniczne zaburzenie osobowości (HPD), należy sprecyzować, czym w ogóle charakteryzują się zaburzenia osobowości.

Zaburzenia osobowości przejawiają się przede wszystkim trudnościami w funkcjonowaniu społecznym i w problemach funkcjonowania własnej jaźni. Objawiają się one konkretnie w:

  • zaburzonym poczuciu własnej wartości,
  • zachwianej tożsamości,
  • braku umiejętności do nawiązywania i utrzymywania bliskich relacji,
  • braku zdolności do rozumienia punktu widzenia innych,
  • prowadzeniu do znacznego dystresu i znacznych trudnościach w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym, edukacyjnym czy zawodowym.

Warto na samym wstępie sprecyzować, że zaburzenia osobowości to jedynie konstrukt teoretyczny. Nie możemy mówić tutaj o chorobie, którą można zdiagnozować technikami obrazowania mózgu i leczyć lekami – tak jak schizofrenię czy chorobę Alzheimera. Dzięki Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 – obecnie używanej klasyfikacji – możemy ujmować te wymienione wcześniej cechy w zorganizowane konstrukty psychiczne, co pomaga w stawianiu diagnoz i podejmowaniu specjalistycznych działań pomocy psychologicznej. Wszystkie informacje zawarte w artykule bazują głównie na wiedzy, którą dostarcza ta klasyfikacja.

Osobowość histrioniczna – czym jest?

Nazwa tego zaburzenia pochodzi od “histrio” – łacińskiego słowa oznaczającego aktora. Tym samym, histrioniczne zaburzenie osobowości to taki wzorzec funkcjonowania osoby, który jest oparty na nadmiernej emocjonalności i ciągłym poszukiwaniu uwagi. Taka osoba zdaje się być bardzo teatralna. Jej emocje są zachwiane, cechuje się dramatyzowaniem oraz wyolbrzymianiem sytuacji i rzeczy. Osobowości histrioniczne łatwo ulegają wpływom, poszukują ciągle nowych wrażeń, doszukują się uznania i docenienia przez innych. Często zwracają uwagę na swoją własną fizyczność – zachowując się uwodzicielsko w niestosownych sytuacjach.

HPD należy do wiązki B rodzajów zaburzeń osobowości – do wiązki dramatyczno-emocjonalnej. W kategorii tej uwzględniamy również antyspołeczne zaburzenie osobowości, zaburzenie borderline oraz narcystyczne zaburzenie osobowości.

 

Kryteria diagnostyczne histrionicznego zaburzenia osobowości

By rozpoznać histrioniczne zaburzenie osobowości u osoby, ICD-10 zakłada, że spełnione muszą zostać co najmniej trzy wymienione poniżej kryteria:

  • sugestywność
  • poszukiwanie docenienia
  • niestosowna uwodzicielskość
  • teatralność
  • koncentracja na atrakcyjności fizycznej
  • płytka uczuciowość

Oczywiście, by zaburzenie osobowości zostało zdiagnozowane, należy przejść przez szereg testów wykonywanych przez specjalistów. Diagnoza psychologiczna osobowości to złożony proces, który może składać się z testów kwestionariuszowych, badań lekarskich i neurologicznych.

 

Jakie są przyczyny osobowości histrionicznej?

Naukowcy nie odkryli jeszcze bezpośrednich przyczyn tworzenia się zaburzeń osobowości. Istnieje jednak kilka najważniejszych hipotez, które mogą być użyteczne w wyjaśnieniu powstawania histrionicznego zaburzenia osobowości:

  • Genetyka – zaburzenia osobowości mogą być dziedziczone.
  • Trauma – przeżyta trauma w dzieciństwie może prowadzić do dysfunkcji w rozwoju, co prowadzi do tworzenia się zaburzeń osobowości.
  • Sposób wychowania – osoba, która przeżywała w dzieciństwie relację z rodzicami opartą o niestabilną więź, przepełnioną wysokimi oczekiwaniami ze strony rodziców, których dziecko nie jest w stanie spełnić, jest bardziej narażona na wytworzenie osobowości histrionicznej.

Kto zmaga się z histrionicznym zaburzeniem osobowości?

Szacuje się, że około 9% całej populacji cierpi na przynajmniej jedno zaburzenie osobowości. HPD występuje u ok. 2-3% ludzi, z czego kobiety mają czterokrotnie większą szansę na otrzymanie diagnozy histrionicznego zaburzenia osobowości w porównaniu do mężczyzn. Badania jednak wskazują na to, że kobiety mogą być za często diagnozowane ze względu na to, że bezpośredniość w ukazywaniu własnej seksualności u kobiet jest mniej przyzwalana społecznie. Mężczyźni za to rzadziej dzielą się swoimi objawami, przez co mogą być za rzadko diagnozowani.

Jak można leczyć osobowość histrioniczną?

Najskuteczniejszą metodą podejmowaną w walce z HPD jest psychoterapia. Najczęściej jest to terapia psychodynamiczna oraz poznawczo-behawioralna, w szczególności analiza funkcjonalna (FAP). Choć do tej pory nie powstały leki na zaburzenie osobowości histrionicznej, często w farmakoterapii stosuje się środki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, gdyż zaburzenia te zwykle współwystępują z HPD.

 

Autor: Nikodem Wejerowski

Bibliografia:

  • Cierpiałkowska (2021). Psychopatologia.
  • Gałecki (2022). Badanie stanu psychicznego. Rozpoznania według ICD-11.
  • French J.H., Shrestha S. (2019). Histrionic Personality Disorder.
  • World Health Organization(WHO). (1993). The ICD-10 classification of mental and behavioural disorders. World Health Organization.
5/5 - (3 votes)

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Żałoba to czas, w którym szczególnie potrzebujemy obecności innych. A jednak często osoby w stracie pozostają same – nie dlatego, że brakuje im bliskich, ale dlatego, że nie wiemy, jak je wesprzeć. Bo o śmierci się nie mówi. 🕊️Co zrobić, by nie uciekać w milczenie? Jak rozmawiać, by dać ukojenie? O tym pisze Laura Ćwikła w najnowszym artykule w naszej czytelni. 🤲❤️Link do artykułu w komentarzu poniżej.☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Z przyjemnością informujemy, że rozpoczynamy proces rekrutacyjny do pracy w Sekretariacie w Poradni Psychologicznej Pomocnia. 😊Jeżeli jesteś na studiach psychologicznych lub pokrewnych na 1 lub 2 roku studiów - zachęcamy do aplikowania (zapraszamy serdecznie zarówno studentów studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych).Poszukujemy osoby nastawionej na dłuższą (kilkuletnią) współpracę, która od czerwca znajdzie przestrzeń, aby pracować 3 dni w tygodniu po 5-6 godzin z zaznaczeniem, że maj będzie miesiącem przeznaczonym na proces wdrażania do samodzielnej pracy.Jeśli chcesz spróbować swoich sił w PoMOCniowym Zespole - śmiało aplikuj wysyłając swoje CV wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych na adres email sekretariatu: sekretariat@pomocnia-poznan.pl. ... See MoreSee Less
View on Facebook
Wiele się mówi o tym, że prawdziwy rozwój zaczyna się tam, gdzie kończy się nasza strefa komfortu. Czy zmiana jednak zawsze musi być gwałtowna i pełna wyzwań? 🤔W najnowszym artykule nasza specjalistka Weronika Stachowiak przygląda się psychologicznym aspektom zmiany i temu, jak zarządzanie procesem rozwoju może wspierać nasze zdrowie psychiczne.📖Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego zmiana „lubi” powoli, link w komentarzu! 👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Zachęcamy do zapoznania się z informacją odnośnie nowego podcastu prowadzonego m.in. przez naszego psychoterapeutę i coacha, Jacka Jokś. O to kilka słów od Jacka:"Wraz z Michałem Lewandowskim, który jest praktykiem Gestalt (terapeutą, psychologiem, praktykiem Gestalt w Organizacjach oraz Prezydentem w Europejskim Stowarzyszeniu Psychoterapii Gestalt EAGT) rozpoczynamy podcast o nazwie „Gestalt coaching - rozmowy o rozwoju”. Co to takiego? Jak mówimy w rozpoczęciu „to podcast dla tych, którzy szukają impulsu do pogłębionej refleksji nad rozwojem swoim i innych. To podcast dla coachów, konsultantów, trenerów, menedżerów i wszystkich tych, którzy pragną dowiedzieć się, czym jest podejście Gestalt i jak z niego korzystać w pracy z ludźmi w organizacjach. Jako praktycy Gestalt objaśniamy główne założenia i pojęcia tego podejścia oraz dzielimy się przełożeniem ich na rzeczywistość biznesową. Zanurz się z nami w rozmowie i wspólnych poszukiwaniach, jak wspierać zdrowie i potencjał osób i organizacji."O podcaście możecie poczytać na naszej stronie internetowej. Podcast jest do odsłuchania na platformach Youtube, Spotify i ApplePodcast. Linki w komentarzu!☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z ofertą grupy wsparcia naszej terapeutki, Laury Ćwikły. Grupa obejmuje temat żałoby - skierowana jest dla osób, które doświadczyły śmierci ważnej osoby. Spotkania refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia.☎️ Kontakt pod nr tel. 534760266. ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa