Czego potrzebuje dziecko w okresie egzaminów? – poradnik dla rodzica

15 maja 2024
book-1822474_1280-1200x825.jpg

W poprzednim artykule o tematyce okołoegzaminowej pisałem, na co uczeń powinien zwracać uwagę podczas przygotowań, by zarówno być efektywnym, jak i dbać o swój dobrostan. Teraz chciałbym zwrócić się do Ciebie, drogi rodzicu, by przekazać Ci trochę wiedzy, która ułatwi przejście przez ten trudny okres i pomoże Ci zorganizować odpowiednie warunki dla dziecka. 

Teorię sześciu podstawowych potrzeb dziecka sformułował Jeffrey Young, słynny psycholog, twórca terapii schematów. Do kluczowych potrzeb należą: 

 

  • Potrzeba bezpieczeństwa – jedna z najważniejszych potrzeb. Składają się na nią zarówno stworzenie warunków fizycznych, które zapewnią stabilny i komfortowy rozwój, a także odpowiednie warunki psychologiczne – emocjonalne wsparcie rodziców, pewność dziecka, że w razie niepowodzeń nie będzie musiało się mierzyć z brakiem akceptacji, tolerancja, szacunek, miłość.
     
  • Potrzeba autonomii – znalezienie złotego środka między brakiem zainteresowania dzieckiem a gorliwą nadopiekuńczością jest bardzo ważne. Danie dziecku przestrzeni do stanowienia o sobie pozytywnie wpłynie na jego rozwój. Oczywiście, kontrola tego, w jaki sposób nastolatek poczynia postępy w nauce jest uzasadnione, ale to dziecko samo wie najlepiej, co jeszcze powinno zrobić na danym etapie przygotowań. Pokieruj nastolatka na właściwy tor i spróbuj w pełni zaufać mu, że sobie poradzi.
     
  • Potrzeba więzi – na tę potrzebę składają się trzy czynniki: opieka, troska i empatia. Na początku życia dziecka najczęściej osobą, która spełnia te potrzeby, jest matka. W okresie nastoletnim jednak dziecko potrzebuje równie mocno kontaktu z rodzicami, jak i z rówieśnikami. Przeznaczanie czasu na naukę jest ważne, ale nie można odbierać dziecku możliwości spotykania się ze znajomymi. Spotkania wpływają znacząco na obniżenie poziomu stresu, co zwiększa motywację do nauki i poprawia koncentrację. Poza tym, w trakcie rozmowy z przyjaciółmi, nastolatki wymieniają się swoimi spostrzeżeniami co do materiału na egzaminy, co pomaga w przyswajaniu wiedzy.
     
  • Potrzeba realnych ograniczeń – nastolatek potrzebuje ze strony rodziców postawionych granic i pewnego kompletu zasad, którego będzie musiało się trzymać. Wiąże się to także z ćwiczeniem samokontroli. Dziecko musi się liczyć z tym, że popełnione przez nie czyny mają konsekwencje. To, w jaki sposób zachowuje się rodzic, odgrywa dużą rolę. Jeżeli rodzic potrafi kontrolować swoje emocje i być konsekwentnym w swoich zachowaniach, nastolatek będzie czerpać naukę z postawy rodziców.
     
  • Potrzeba autoekspresji – spełnienie jej otwiera drzwi do uczucia realizacji swoich celów przez nastolatka w przyszłych latach. Idąc podobnym tropem, co przy potrzebie autonomii, rodzic powinien dawać szansę dziecku na realizację swoich zainteresowań. Najprościej mówiąc – każdy z nas jest inny i doszukuje się znaczenia w odmiennych sferach życia. Nawiązując do tematyki egzaminów – nastolatek powinien mieć ostateczny głos w sprawie wybrania profilu szkoły średniej czy kierunku studiów. To da mu możliwość do przyszłej samorealizacji.
     
  • Potrzeba poczucia własnej wartości – inaczej uczucie, że miłość otrzymywana od rodziców jest bezwarunkowa. Nastolatek nie potrzebuje wykazywać swojej wartości, by być wartym miłości. To samo tyczy się kwestii szkolnych. Wszyscy mają swoje wzloty i upadki. Słaba ocena nie powinna wiązać się ze złością i krytyką. Zamiast tego, skomplementuj swoje dziecko za jego osiągnięcia. Niech poczuje, że zasługuje na miłość i szacunek, jakim go obdarzasz. 

 

Dzięki zapewnieniu spełnienia powyższych potrzeb dziecko znajdować się będzie w optymalnych warunkach, dających mu możliwość na efektywny rozwój. Warto podkreślić, że na wyniki w szkole i na egzaminach nie wpływa tylko ilość poświęconego czasu na naukę przez dziecko, ale też jakość procesu nauki, odpowiednie nastawienie, możliwość odprężenia się i dobrostan psychiczny. Tak jak pisałem w poprzednim artykule – wyniki mogą być ważne, ale najważniejsze jest dobre samopoczucie dziecka. 

W imieniu poradni, wszystkim rodzicom chciałbym życzyć dużo spokoju i cierpliwości. Niech ten okres okaże się być nie tylko czynnikiem stresującym, ale i możliwością na rozwój, zarówno dziecka, jak i własny. 

Autor: Nikodem Wejerowski 

Bibliografia: 

  • Olrick A.M., Olrick J., The 6 Needs of Every Child: Empowering Parents and Kids through the Science of Connection (2020) 
5/5 - (2 votes)

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy spokoju, nadziei i wewnętrznej równowagi. 🐣🌿Niech ten czas przyniesie chwilę oddechu, refleksji i radości płynącej z bycia blisko – z samym sobą i z naszymi bliskimi. ✨Wesołych Świąt Wielkanocnych!Zespół Pomocni ... See MoreSee Less
View on Facebook
Z radością witamy w naszym Pomocniowym zespole nową specjalistkę — Dominikę Robak! 😊Przekazujemy od Niej kilka słów: "W pracy zawodowej psychologa bardzo zależy mi na stałym pogłębianiu wiedzy i zdobywaniu doświadczenia, tak aby jak najlepiej pomagać innym. Z tego powodu od samego początku kształcenia realizowałam staże i wolontariaty, a następnie pracowałam w różnorodnych placówkach oferujących pomoc w ramach NFZ. Aktualnie odbywam także szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie integracyjno-systemowym. W Pomocni zapraszam do kontaktu osoby dorosłe zainteresowane spotkaniami indywidualnymi.Poza sferą zawodową, tym co mnie cieszy i relaksuje jest kontakt z naturą oraz czas spędzany w gronie bliskich i znajomych. Uwielbiam rowerem odkrywać miasto i okolice oraz piec i gotować dla przyjaciół"Więcej o Dominice Robak możecie poczytać tutaj: www.pomocnia-poznan.pl/dominika-robak/☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Seksualność dotyczy nas wszystkich – to naturalna i ważna część życia. A jednak niektóre głosy wciąż słychać rzadziej. 💬🧩W artykule Nikodema Wejerowskiego przeczytacie o tym, dlaczego seksualność osób w spektrum autyzmu zasługuje na więcej uwagi i zrozumienia. 📖💛Link w komentarzach! 👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Wiosna swoim tempem wkracza w nasze życia. 💚🌸Jakie zmiany może dla nas nieść i jak wpływać na nasze samopoczucie? Co możemy zrobić, żeby wesprzeć się przejściowym czasie?O tym pisze lekko i wiosennie nasza terapeutka, Monika Wierbiłowcz.Link do artykułu znajdziecie w komentarzu. 😊Fot. Pixabay☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa