Czego potrzebuje dziecko w okresie egzaminów? – poradnik dla rodzica

15 maja 2024
book-1822474_1280-1200x825.jpg

W poprzednim artykule o tematyce okołoegzaminowej pisałem, na co uczeń powinien zwracać uwagę podczas przygotowań, by zarówno być efektywnym, jak i dbać o swój dobrostan. Teraz chciałbym zwrócić się do Ciebie, drogi rodzicu, by przekazać Ci trochę wiedzy, która ułatwi przejście przez ten trudny okres i pomoże Ci zorganizować odpowiednie warunki dla dziecka. 

Teorię sześciu podstawowych potrzeb dziecka sformułował Jeffrey Young, słynny psycholog, twórca terapii schematów. Do kluczowych potrzeb należą: 

 

  • Potrzeba bezpieczeństwa – jedna z najważniejszych potrzeb. Składają się na nią zarówno stworzenie warunków fizycznych, które zapewnią stabilny i komfortowy rozwój, a także odpowiednie warunki psychologiczne – emocjonalne wsparcie rodziców, pewność dziecka, że w razie niepowodzeń nie będzie musiało się mierzyć z brakiem akceptacji, tolerancja, szacunek, miłość.
     
  • Potrzeba autonomii – znalezienie złotego środka między brakiem zainteresowania dzieckiem a gorliwą nadopiekuńczością jest bardzo ważne. Danie dziecku przestrzeni do stanowienia o sobie pozytywnie wpłynie na jego rozwój. Oczywiście, kontrola tego, w jaki sposób nastolatek poczynia postępy w nauce jest uzasadnione, ale to dziecko samo wie najlepiej, co jeszcze powinno zrobić na danym etapie przygotowań. Pokieruj nastolatka na właściwy tor i spróbuj w pełni zaufać mu, że sobie poradzi.
     
  • Potrzeba więzi – na tę potrzebę składają się trzy czynniki: opieka, troska i empatia. Na początku życia dziecka najczęściej osobą, która spełnia te potrzeby, jest matka. W okresie nastoletnim jednak dziecko potrzebuje równie mocno kontaktu z rodzicami, jak i z rówieśnikami. Przeznaczanie czasu na naukę jest ważne, ale nie można odbierać dziecku możliwości spotykania się ze znajomymi. Spotkania wpływają znacząco na obniżenie poziomu stresu, co zwiększa motywację do nauki i poprawia koncentrację. Poza tym, w trakcie rozmowy z przyjaciółmi, nastolatki wymieniają się swoimi spostrzeżeniami co do materiału na egzaminy, co pomaga w przyswajaniu wiedzy.
     
  • Potrzeba realnych ograniczeń – nastolatek potrzebuje ze strony rodziców postawionych granic i pewnego kompletu zasad, którego będzie musiało się trzymać. Wiąże się to także z ćwiczeniem samokontroli. Dziecko musi się liczyć z tym, że popełnione przez nie czyny mają konsekwencje. To, w jaki sposób zachowuje się rodzic, odgrywa dużą rolę. Jeżeli rodzic potrafi kontrolować swoje emocje i być konsekwentnym w swoich zachowaniach, nastolatek będzie czerpać naukę z postawy rodziców.
     
  • Potrzeba autoekspresji – spełnienie jej otwiera drzwi do uczucia realizacji swoich celów przez nastolatka w przyszłych latach. Idąc podobnym tropem, co przy potrzebie autonomii, rodzic powinien dawać szansę dziecku na realizację swoich zainteresowań. Najprościej mówiąc – każdy z nas jest inny i doszukuje się znaczenia w odmiennych sferach życia. Nawiązując do tematyki egzaminów – nastolatek powinien mieć ostateczny głos w sprawie wybrania profilu szkoły średniej czy kierunku studiów. To da mu możliwość do przyszłej samorealizacji.
     
  • Potrzeba poczucia własnej wartości – inaczej uczucie, że miłość otrzymywana od rodziców jest bezwarunkowa. Nastolatek nie potrzebuje wykazywać swojej wartości, by być wartym miłości. To samo tyczy się kwestii szkolnych. Wszyscy mają swoje wzloty i upadki. Słaba ocena nie powinna wiązać się ze złością i krytyką. Zamiast tego, skomplementuj swoje dziecko za jego osiągnięcia. Niech poczuje, że zasługuje na miłość i szacunek, jakim go obdarzasz. 

 

Dzięki zapewnieniu spełnienia powyższych potrzeb dziecko znajdować się będzie w optymalnych warunkach, dających mu możliwość na efektywny rozwój. Warto podkreślić, że na wyniki w szkole i na egzaminach nie wpływa tylko ilość poświęconego czasu na naukę przez dziecko, ale też jakość procesu nauki, odpowiednie nastawienie, możliwość odprężenia się i dobrostan psychiczny. Tak jak pisałem w poprzednim artykule – wyniki mogą być ważne, ale najważniejsze jest dobre samopoczucie dziecka. 

W imieniu poradni, wszystkim rodzicom chciałbym życzyć dużo spokoju i cierpliwości. Niech ten okres okaże się być nie tylko czynnikiem stresującym, ale i możliwością na rozwój, zarówno dziecka, jak i własny. 

Autor: Nikodem Wejerowski 

Bibliografia: 

  • Olrick A.M., Olrick J., The 6 Needs of Every Child: Empowering Parents and Kids through the Science of Connection (2020) 
5/5 - (2 votes)

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Żałoba to czas, w którym szczególnie potrzebujemy obecności innych. A jednak często osoby w stracie pozostają same – nie dlatego, że brakuje im bliskich, ale dlatego, że nie wiemy, jak je wesprzeć. Bo o śmierci się nie mówi. 🕊️Co zrobić, by nie uciekać w milczenie? Jak rozmawiać, by dać ukojenie? O tym pisze Laura Ćwikła w najnowszym artykule w naszej czytelni. 🤲❤️Link do artykułu w komentarzu poniżej.☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Z przyjemnością informujemy, że rozpoczynamy proces rekrutacyjny do pracy w Sekretariacie w Poradni Psychologicznej Pomocnia. 😊Jeżeli jesteś na studiach psychologicznych lub pokrewnych na 1 lub 2 roku studiów - zachęcamy do aplikowania (zapraszamy serdecznie zarówno studentów studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych).Poszukujemy osoby nastawionej na dłuższą (kilkuletnią) współpracę, która od czerwca znajdzie przestrzeń, aby pracować 3 dni w tygodniu po 5-6 godzin z zaznaczeniem, że maj będzie miesiącem przeznaczonym na proces wdrażania do samodzielnej pracy.Jeśli chcesz spróbować swoich sił w PoMOCniowym Zespole - śmiało aplikuj wysyłając swoje CV wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych na adres email sekretariatu: sekretariat@pomocnia-poznan.pl. ... See MoreSee Less
View on Facebook
Wiele się mówi o tym, że prawdziwy rozwój zaczyna się tam, gdzie kończy się nasza strefa komfortu. Czy zmiana jednak zawsze musi być gwałtowna i pełna wyzwań? 🤔W najnowszym artykule nasza specjalistka Weronika Stachowiak przygląda się psychologicznym aspektom zmiany i temu, jak zarządzanie procesem rozwoju może wspierać nasze zdrowie psychiczne.📖Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego zmiana „lubi” powoli, link w komentarzu! 👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Zachęcamy do zapoznania się z informacją odnośnie nowego podcastu prowadzonego m.in. przez naszego psychoterapeutę i coacha, Jacka Jokś. O to kilka słów od Jacka:"Wraz z Michałem Lewandowskim, który jest praktykiem Gestalt (terapeutą, psychologiem, praktykiem Gestalt w Organizacjach oraz Prezydentem w Europejskim Stowarzyszeniu Psychoterapii Gestalt EAGT) rozpoczynamy podcast o nazwie „Gestalt coaching - rozmowy o rozwoju”. Co to takiego? Jak mówimy w rozpoczęciu „to podcast dla tych, którzy szukają impulsu do pogłębionej refleksji nad rozwojem swoim i innych. To podcast dla coachów, konsultantów, trenerów, menedżerów i wszystkich tych, którzy pragną dowiedzieć się, czym jest podejście Gestalt i jak z niego korzystać w pracy z ludźmi w organizacjach. Jako praktycy Gestalt objaśniamy główne założenia i pojęcia tego podejścia oraz dzielimy się przełożeniem ich na rzeczywistość biznesową. Zanurz się z nami w rozmowie i wspólnych poszukiwaniach, jak wspierać zdrowie i potencjał osób i organizacji."O podcaście możecie poczytać na naszej stronie internetowej. Podcast jest do odsłuchania na platformach Youtube, Spotify i ApplePodcast. Linki w komentarzu!☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z ofertą grupy wsparcia naszej terapeutki, Laury Ćwikły. Grupa obejmuje temat żałoby - skierowana jest dla osób, które doświadczyły śmierci ważnej osoby. Spotkania refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia.☎️ Kontakt pod nr tel. 534760266. ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa