„Bądź grzeczny, bo dostaniesz rózgę!” – dlaczego nie warto straszyć dziecka Mikołajem?

29 listopada 2020
portrait-man-santa-claus-costume-with-luxurious-white-beard-santa-s-hat-red-costume-reading-letter-red-studio-background-with-gifts-1200x800.jpg

Grudzień za pasem! Za chwilę rozpoczynamy ostatni miesiąc w roku, który w dużej mierze skupia się wokół świętowania i prezentów. To wyjątkowy czas, na który czekają ludzie w każdym wieku. Ze względu na grudniowych bohaterów – Mikołaja czy Gwiazdora, szczególnie dzieci oczekują na święta, świąteczne upominki, a może i na spotkanie ze słynnym starszym brodatym panem w czerwonym ubraniu.

To też czas, w którym dorośli często wykorzystują świąteczny kontekst do egzekwowania od dzieci określonych zachowań. „Bądź grzeczny, bo dostaniesz rózgę!”, „Mikołaj nie przychodzi do niegrzecznych dzieci!”, „Nie zachowuj się w ten sposób, bo Gwiazdor patrzy i nie przyniesie ci prezentu!”. Czy ktoś z nas nie zna tych słów?

Dlaczego nie warto straszyć dziecka Mikołajem?

Po pierwsze, Mikołaj czy Gwiazdor to postaci, które z zasady powinny kojarzyć się ze spełnianiem marzeń, radością z obdarowywania, dobrocią czy życzliwością. Kiedy z jednej strony przekazujemy dziecku taki obraz, a z drugiej straszymy je jego osobą, godzimy w dziecięcy system wartości. Dziecko uczy się, że prezenty dostaje się za coś i trzeba na nie odpowiednio zasłużyć – nie chodzi o sprawienie komuś przyjemności. Czy właśnie to chcemy przekazać naszym dzieciom?

Po drugie, im bliżej Świąt (czy Mikołajek), tym częściej zdarza się wykorzystywać tego rodzaju groźby. Dziecko może pogubić się w skrajnych obrazach Świętego – niby dobrego, a jednak groźnego, a okres świąteczny może przeżywać w dużym stresie i napięciu. Część dzieci bardzo boi się spotkania z Mikołajem, a w okresie przedświątecznym może obniżyć się ich poziom poczucia bezpieczeństwa. Czy byłem wystarczająco grzeczny? Czy dostanę prezent? A przecież święta to czas bliskości, obecności z ważnymi osobami, wspólnej radości. Nie zapominajmy, co jest w tym czasie najważniejsze.

Po trzecie, nawet jeśli dziecko zmieni swoje zachowanie pod wpływem tego rodzaju groźby, raczej zrobi to tylko z chęci dostania prezentu. Nie zrozumie tego, co w jego zachowaniu było nieodpowiednie, a jego posłuszeństwo będzie chwilowe.

Po czwarte, kiedy dorosły złowrogo przestrzega dziecko przed Mikołajem, wpływa to bardzo niekorzystnie na relację z pociechą. Strach oddala nas od siebie, dziecko czuje, że coś może mu zagrażać i jednocześnie nie ma w tym obszarze wsparcia w dorosłym, bo przecież powołuje się on na tę słynną rózgę. Dlatego zamiast próbować wymusić tym sposobem określone zachowanie, lepiej skupić się na wzmacnianiu relacji – być blisko, rozmawiać z dzieckiem i towarzyszyć mu w przeżywanych przez nie trudnościach. Z pewnością przyniesie to więcej korzyści dla wszystkich.

Na koniec dzielę się jeszcze piękną książeczką pt.: „Milion miliardów świętych mikołajów” z wydawnictwa Dwie Siostry – to historia, która może zainspirować do wartościowej i karmiącej rozmowy z dzieckiem o Mikołaju (a raczej o milionie miliardów Mikołajów:)).

Autorka: Jagoda Jokś

 

 

 

4.7/5 - (4 votes)

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Ten komunikat jest widoczny tylko dla administratorów.
Wystąpił problem z wyświetlaniem wpisów z Facebooka. Zapasowa pamięć podręczna w użyciu.
Kliknij, aby wyświetlić błąd
Błąd: The user must be an administrator, editor, or moderator of the page in order to impersonate it. If the page business requires Two Factor Authentication, the user also needs to enable Two Factor Authentication. Rodzaj: OAuthException

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa