Chcemy przybliżyć Ci postać psychologa – wyjaśnić, na czym polega jego praca, kiedy warto zgłosić się po pomoc psychologiczną i czego możesz spodziewać się na pierwszej konsultacji.
Psycholog jest osobą posiadającą wiedzę i doświadczenie zawodowe w obszarze zdrowia psychicznego, które pozwalają mu wspierać klientów w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z problemami oraz osiągania lepszej jakości życia. Praca psychologa jest wieloaspektowa, oto dwa główne obszary, którymi zajmować mogą się psychologowie:
Korzystając z narzędzi takich jak wywiad, obserwacja oraz testy służące do diagnozy psychologicznej, psycholog może stawiać hipotezy dotyczące wpływu zgłaszanych przez klienta problemów na jego ogólne funkcjonowanie – pomagają one w poszukiwaniu źródeł deficytów, pozwalają sformułować indywidualny plan zdrowienia oraz dobrać odpowiednie strategie terapeutyczne.
Są to rodzaje wsparcia, które oferujemy w naszej Pracowni. W zależności od swoich potrzeb możesz sięgnąć po różne formy pomocy psychologicznej.
Jeżeli doświadczasz kryzysu (np. po stracie, wypadku, w obliczu choroby, czy innej trudnej sytuacji życiowej) i potrzebujesz interwencyjnego wsparcia, możesz skorzystać z konsultacji psychologicznych (których częstotliwość i liczbę ustalisz z psychologiem). Podczas takich pojedynczych konsultacji otrzymasz wsparcie w obszarze bieżących problemów, np. w mierzeniu się z doświadczanym przez Ciebie kryzysem czy w podjęciu trudnej decyzji, a jeżeli tym, czego potrzebujesz są konsultacje wychowawcze, może zaoferować Ci je psycholog dzieci i młodzieży.
Psycholog poza wykształceniem psychologicznym może posiadać także przeszkolenie i przygotowanie do prowadzenia psychoterapii zaburzeń psychicznych. Jeżeli wspólnie z psychologiem ustalisz, że odpowiednią dla Ciebie formą wsparcia będzie podjęcie procesu terapeutycznego, umówisz się z nim na pogłębioną, regularną pracę na rzecz poznania siebie oraz lepszego radzenia sobie z codziennym funkcjonowaniem.
Pomoc terapeutyczna oferowana przez psychologa obejmuje radzenie sobie z takimi trudnościami jak m.in. doświadczanie zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania, niskiej samooceny, zamartwiania się, bezsenności, objawów psychosomatycznych, trudności w regulacji emocji, trudności w relacjach z ludźmi.
Wyróżnić możemy następujące rodzaje terapii:
W obszarze zdrowia psychicznego możesz spotkać się z następującymi zawodami/rolami:
Psycholog jest absolwentem 5-letnich studiów magisterskich na kierunku „psychologia”. Psychoterapeuta oprócz wyższego wykształcenia (najczęściej psychologicznego) ukończył także 4-letnie szkolenie w wybranym ośrodku terapeutycznym.
Przy otrzymaniu odpowiedniej rekomendacji przyjmować może w roli psychoterapeuty także osoba, będąca jeszcze w trakcie szkolenia terapeutycznego. Psychoterapeutą w trakcie certyfikacji określa się natomiast osobę, która ukończyła szkolenie i ubiega się o certyfikat.
Asystent zdrowienia to osoba, która przeszła swój własny kryzys psychiczny i po odpowiednim przeszkoleniu może wspierać osoby w kryzysie oraz ich bliskich. Najczęściej przyjmuje ona w środowiskowym centrum zdrowia psychicznego.
Psychiatrzy to lekarze. Ich rolą jest wprowadzanie leczenia farmakologicznego, które może być wspierające m.in. w leczeniu depresji oraz zaburzeń lekowych. Co więcej, tylko i wyłącznie oni wystawiają recepty, skierowania oraz zwolnienia lekarskie.
W wielorakich placówkach przyjmuje psycholog. Poznań obfituje w różnego rodzaju jednostki świadczące pomoc psychologiczną. Poniżej przedstawiamy, czym one się różnią.
Szeroko rozumiane wsparcie psychologiczne – konsultacje psychologiczne, psychoterapię, grupy wsparcia – oferują poradnie psychologiczne. Taka poradnia może być samodzielną jednostką lub stanowić część szerzej działającej poradni zdrowia psychicznego.
W poradniach zdrowia psychicznego poza psychologami i psychoterapeutami pomocy udzielają także psychiatrzy i niekiedy również lekarze innych specjalizacji np. neurolodzy.
W środowiskowym centrum zdrowia psychicznego otrzymasz kompleksową opiekę – od diagnostyki, przez leczenie, po rehabilitację.
Jeżeli potrzebujesz pomocy na tu i teraz – całodobowe wsparcie dla osób w kryzysie lub w stanie przedkryzysowym, w tym dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych doświadczających przemocy domowej lub świadków przemocy, znajdziesz w punkcie interwencji kryzysowej.
Dlaczego zdarza się, że o zdrowie fizyczne dbamy bardziej niż o psychiczne?
Bo zapominamy, że jesteśmy całością. Nie ma zdrowia psychicznego bez troski o ciało ani zdrowia fizycznego bez dbałości o umysł. Dbajmy zatem o swoje zdrowie – jeśli potrzebujemy wsparcia, sięgajmy po nie.
Zatem jeśli doświadczasz cierpienia, dyskomfortu, stanów lękowych, zaburzeń nastroju, zaburzeń odżywiania, zaburzeń osobowości, jeśli zmagasz się z niską samooceną, chcesz popracować nad rozwojem samoświadomości, czy umiejętności radzenia sobie z różnymi życiowymi wyzwaniami, jeśli potrzebujesz wsparcia w osiągnięciu swoich życiowych celów lub podjęciu trudnej decyzji, czy po prostu potrzebujesz przestrzeni, w której będziesz mógł poprzyglądać się swoim trudnościom – umów się na konsultację psychologiczną.
Wieloletnie doświadczenie zawodowe pozwoliło nam stworzyć Pracownię, w której oferujemy profesjonalną pomoc psychologiczną . Nasz zespół tworzą osoby zajmujące się różnymi obszarami zdrowia psychicznego, dzięki czemu znajdziesz u nas wsparcie, jakiego potrzebujesz.
Pomocnia Psycholog Poznań – zapraszamy.
Powyżej przedstawiliśmy różne formy pomocy psychologicznego, ale pamiętaj, że umawiając się do psychologa, nie musisz wiedzieć, która z nich byłaby dla Ciebie najodpowiedniejsza. Ustaleniu najbardziej użytecznej dla Ciebie formy wsparcia służą właśnie pierwsze konsultacje psychologiczne, ponieważ gabinet psychologiczny jest miejscem, w którym przede wszystkim zostaniesz wysłuchana/y.
Pierwsza konsultacja jest spotkaniem dwójki ludzi w atmosferze zaufania, akceptacji i zrozumienia – tutaj nie ma miejsca na ocenę.
Na pierwszej konsultacji psycholog przedstawi Ci jej ramy – opowie ile trwa spotkanie, na czym polega tajemnica zawodowa, jaki jest jego tryb/sposób pracy. Później poprosi Cię, abyś opowiedział/a z jaką trudnością przychodzisz na tę konsultację – czym chciała/byś się zająć. Chcąc lepiej zrozumieć, z czym się zmagasz, psycholog będzie zadawać różne pytania dotyczące Twojego problemu, ale także tego, co niekoniecznie wiąże się z nim w sposób bezpośredni. To dlatego, że ów problem ma już swoją krótszą lub dłuższą historię i występuje w różnych kontekstach Twojego życia, które psycholog będzie próbował poznać i zrozumieć.
Po pierwszej lub kilku pierwszych konsultacjach wspólnie z psychologiem będziecie mogli podjąć decyzję, czy jest on osobą, która może być dla Ciebie wsparciem. Tą osobą nie zawsze jest pierwszy psycholog, do którego się zgłosisz i to też jest w porządku. Relacja terapeutyczna pełni niezwykle ważną funkcję w procesie pomocowym, dlatego to ważne, abyś się dobrze czuł/a w kontakcie z psychologiem, z którym miała/byś współpracować. Jeżeli podejmiecie decyzję o wspólnej pracy, będziecie mogli następnie omówić, jaka forma wsparcia byłaby dla Ciebie najbardziej użyteczna.
Pierwsza lub kilka pierwszych konsultacji służy zatem poznaniu się, podzieleniu się z psychologiem swoimi trudnościami (tak, aby mógł zaproponować Ci możliwe formy wsparcia), a także podjęciu decyzji o współpracy i określeniu jej ram.
Kluczowe zasady pracy zawodowej psychologa wyznacza Kodeks Etyczno-Zawodowy sformułowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne – jedną z nich jest zasada poufności.
Oprócz solidnej wiedzy teoretycznej z zakresu psychologii i umiejętności terapeutycznych psycholog musi także doskonale rozumieć i przestrzegać zasady tajemnicy zawodowej. Jest ona filarem zaufania między psychologiem a klientem, a tym samym kluczowym elementem skutecznej pomocy psychologicznej. Psycholog jest osobą, wykonującą zawód zaufania publicznego, a co za tym idzie, jest zobowiązany do przestrzegania kodeksu etycznego i regulacji dotyczących tajemnicy zawodowej. Stanowi ona o obowiązku zachowania poufności wobec wszelkich informacji uzyskiwanych od klienta podczas terapii lub innych form pomocy psychologicznej. Oznacza to, że psycholog nie może ujawniać informacji o kliencie bez jego zgody, a ponadto jego obowiązkiem jest dbać o bezpieczne przechowywanie wszelkich zgromadzonych danych (notatek z sesji, korespondencji, danych kontaktowych itd.).
Zadaniem psychologa jest zatem nie tylko słuchanie i wspieranie, ale także tworzenie środowiska, w którym możesz swobodnie eksplorować swoje myśli, emocje, doznania. Tajemnica zawodowa jest więc fundamentem pracy, od którego zależy poczucie bezpieczeństwa osoby zgłaszającej się po pomoc – to zasada, wyrażająca szacunek do prywatności i wrażliwości klienta, a także do zaufania, którym obdarza on swojego terapeutę.
Powszechna jest opinia, że w zawodzie psychologa kształcenie nigdy się nie kończy. W obrębie interesujących ich zagadnień dotyczących zdrowia psychicznego psychologowie podnoszą swoje kwalifikacje, uczestnicząc w konferencjach naukowych, kursach/szkoleniach/warsztatach oraz podejmując studia podyplomowe m.in. z zakresu psychoterapii, czy w dziedzinie seksuologii klinicznej.
Jedną z form doskonalenia swojej pracy jest także superwizja. Obowiązek uczestnictwa w niej to jedna z kluczowych zasad wykonywania zawodu psychologa. Superwizja to indywidualne spotkanie psychologa z superwizorem (szczególnie doświadczonym i ku temu przeszkolonym psychoterapeutą) lub z grupą innych psychoterapeutów prowadzoną przez superwizora – w przypadku superwizji grupowej.
Spotkania superwizyjne są przestrzenią m.in. do omówienia problemów etycznych, z którymi psychologowie spotykają się w pracy z klientami, do ewaluacji pracy terapeutycznej, doskonalenia narzędzi terapeutycznych, ale to także możliwość skonsultowania tego, czy stosowana metoda jest odpowiednia dla danego klienta i omawianego problemu, czy też nie. Można zatem stwierdzić, że superwizja stanowi pewną formę konsultowania, nadzoru i doskonalenia pracy terapeutycznej, której poddaje się psycholog, dbając o jakość udzielanej pomocy psychologicznej/terapeutycznej.
Wybierz psychologa z Pomocnia Poznań
ul. Śniadeckich 5/2,
Poznań Centrum
sekretariat@pomocnia-poznan.pl
+48 795 795 202
Godz. przyjęć: pon – pt, 7:00 – 21:00
Godz. pracy sekretariatu: pon – pt, 12:00 – 17:00