Czym jest histrioniczne zaburzenie osobowości

16 października 2023
osobowosc-histrioniczna-1200x671.jpg

By odpowiedzieć na pytanie, czym jest histrioniczne zaburzenie osobowości (HPD), należy sprecyzować, czym w ogóle charakteryzują się zaburzenia osobowości.

Zaburzenia osobowości przejawiają się przede wszystkim trudnościami w funkcjonowaniu społecznym i w problemach funkcjonowania własnej jaźni. Objawiają się one konkretnie w:

  • zaburzonym poczuciu własnej wartości,
  • zachwianej tożsamości,
  • braku umiejętności do nawiązywania i utrzymywania bliskich relacji,
  • braku zdolności do rozumienia punktu widzenia innych,
  • prowadzeniu do znacznego dystresu i znacznych trudnościach w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym, edukacyjnym czy zawodowym.

Warto na samym wstępie sprecyzować, że zaburzenia osobowości to jedynie konstrukt teoretyczny. Nie możemy mówić tutaj o chorobie, którą można zdiagnozować technikami obrazowania mózgu i leczyć lekami – tak jak schizofrenię czy chorobę Alzheimera. Dzięki Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 – obecnie używanej klasyfikacji – możemy ujmować te wymienione wcześniej cechy w zorganizowane konstrukty psychiczne, co pomaga w stawianiu diagnoz i podejmowaniu specjalistycznych działań pomocy psychologicznej. Wszystkie informacje zawarte w artykule bazują głównie na wiedzy, którą dostarcza ta klasyfikacja.

Osobowość histrioniczna – czym jest?

Nazwa tego zaburzenia pochodzi od “histrio” – łacińskiego słowa oznaczającego aktora. Tym samym, histrioniczne zaburzenie osobowości to taki wzorzec funkcjonowania osoby, który jest oparty na nadmiernej emocjonalności i ciągłym poszukiwaniu uwagi. Taka osoba zdaje się być bardzo teatralna. Jej emocje są zachwiane, cechuje się dramatyzowaniem oraz wyolbrzymianiem sytuacji i rzeczy. Osobowości histrioniczne łatwo ulegają wpływom, poszukują ciągle nowych wrażeń, doszukują się uznania i docenienia przez innych. Często zwracają uwagę na swoją własną fizyczność – zachowując się uwodzicielsko w niestosownych sytuacjach.

HPD należy do wiązki B rodzajów zaburzeń osobowości – do wiązki dramatyczno-emocjonalnej. W kategorii tej uwzględniamy również antyspołeczne zaburzenie osobowości, zaburzenie borderline oraz narcystyczne zaburzenie osobowości.

 

Kryteria diagnostyczne histrionicznego zaburzenia osobowości

By rozpoznać histrioniczne zaburzenie osobowości u osoby, ICD-10 zakłada, że spełnione muszą zostać co najmniej trzy wymienione poniżej kryteria:

  • sugestywność
  • poszukiwanie docenienia
  • niestosowna uwodzicielskość
  • teatralność
  • koncentracja na atrakcyjności fizycznej
  • płytka uczuciowość

Oczywiście, by zaburzenie osobowości zostało zdiagnozowane, należy przejść przez szereg testów wykonywanych przez specjalistów. Diagnoza psychologiczna osobowości to złożony proces, który może składać się z testów kwestionariuszowych, badań lekarskich i neurologicznych.

 

Jakie są przyczyny osobowości histrionicznej?

Naukowcy nie odkryli jeszcze bezpośrednich przyczyn tworzenia się zaburzeń osobowości. Istnieje jednak kilka najważniejszych hipotez, które mogą być użyteczne w wyjaśnieniu powstawania histrionicznego zaburzenia osobowości:

  • Genetyka – zaburzenia osobowości mogą być dziedziczone.
  • Trauma – przeżyta trauma w dzieciństwie może prowadzić do dysfunkcji w rozwoju, co prowadzi do tworzenia się zaburzeń osobowości.
  • Sposób wychowania – osoba, która przeżywała w dzieciństwie relację z rodzicami opartą o niestabilną więź, przepełnioną wysokimi oczekiwaniami ze strony rodziców, których dziecko nie jest w stanie spełnić, jest bardziej narażona na wytworzenie osobowości histrionicznej.

Kto zmaga się z histrionicznym zaburzeniem osobowości?

Szacuje się, że około 9% całej populacji cierpi na przynajmniej jedno zaburzenie osobowości. HPD występuje u ok. 2-3% ludzi, z czego kobiety mają czterokrotnie większą szansę na otrzymanie diagnozy histrionicznego zaburzenia osobowości w porównaniu do mężczyzn. Badania jednak wskazują na to, że kobiety mogą być za często diagnozowane ze względu na to, że bezpośredniość w ukazywaniu własnej seksualności u kobiet jest mniej przyzwalana społecznie. Mężczyźni za to rzadziej dzielą się swoimi objawami, przez co mogą być za rzadko diagnozowani.

Jak można leczyć osobowość histrioniczną?

Najskuteczniejszą metodą podejmowaną w walce z HPD jest psychoterapia. Najczęściej jest to terapia psychodynamiczna oraz poznawczo-behawioralna, w szczególności analiza funkcjonalna (FAP). Choć do tej pory nie powstały leki na zaburzenie osobowości histrionicznej, często w farmakoterapii stosuje się środki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, gdyż zaburzenia te zwykle współwystępują z HPD.

 

Autor: Nikodem Wejerowski

Bibliografia:

  • Cierpiałkowska (2021). Psychopatologia.
  • Gałecki (2022). Badanie stanu psychicznego. Rozpoznania według ICD-11.
  • French J.H., Shrestha S. (2019). Histrionic Personality Disorder.
  • World Health Organization(WHO). (1993). The ICD-10 classification of mental and behavioural disorders. World Health Organization.
5/5 - (3 votes)

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Piasek w gabinecie psychoterapeuty?🤔O dobrodziejstwach i zastosowaniu techniki Sandplay w pracy (nie tylko!) z dziećmi, pisze nasza psychoterapeutka, Jagoda Jokś.Zachęcamy do lektury. 😊🏝Link do artykułu w komentarzu.👇Zapraszamy do kontaktu z sekretariatem w dni robocze w godz. 12:00-17:00.☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Drodzy, do naszego Pomocniowego zespołu dołączyła ostatnio nowa psychoterapeutka, Laura Ćwikła! ☺️Laura jest wytrwałą poszukiwaczką życiowego balansu. Swój dobrostan znajduje czasami w bezruchu (głównie na ukochanym hamaku), czasami w zdobywaniu górskich szczytów. Niekiedy w energii i radości, a kiedy indziej w zadumie i w ciszy. Zawsze jednak w relacji – z naturą, z drugim człowiekiem, ze sobą samą. Jako niepoprawna wielbicielka życia wciąż szuka powodów, aby się nim zachwycać. „Życie można przeżyć na dwa sposoby: żyć tak, jakby nic nie było cudem, albo tak, jakby cudem było wszystko”. Wybiera ten drugi. 😇🌿Laura pracuje w nurcie systemowym. Do swojego gabinetu zaprasza zarówno pary i rodziny, jak i indywidualnie osoby dorosłe i młodzież. Relację terapeutyczną buduje na zaufaniu, że ludzie dokonują wyborów dla zaspokojenia własnych potrzeb, a nie przeciwko innym.Aby umówić się do specjalistki, zapraszamy do kontaktu z sekretariatem - od poniedziałku do piątku, w godzinach 12:00-17:00.☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Powiększamy się! 🌿😊Zachęcamy do aplikowania. 👇💻 sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Czy odczuwasz nadmiernie obciążenie mijającym tygodniem oraz towarzyszące temu napięcie?😮‍💨Jeśli tak, to szczególnie zapraszamy do przeczytania kontynuacji artykułu Marty Komorowskiej, w którym znajdziesz praktyczne wskazówki, jak możesz pomóc sobie w tym stanie.Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do odświeżenia również pierwszej części tekstu.Linki do artykułów w komentarzu.👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Our psychological counseling center also offers services in English!In Pomocnia we support diversity, creating a space of acceptance and respect for every person, regardless of nationality, religion, sexual identity and other categories that divide us. Inclusiveness is a fundamental value at Pomocnia. You can feel safe with us - we don't judge our clients and are friendly to each person. Therefore, we welcome people from the LGBTQIA+ community, as well as followers of different religions, national minorities, expats living in Poland and all other people who need psychological support and psychotherapy in English or Polish.Our office staff will be happy to answer your questions, help you choose the right therapist and schedule an appointment. The office is available Monday-Friday from 12 p.m. to 5 p.m. Outside these hours - leave a text message or email, we will respond during business hours.☎ 795 795 202 lub 570 388 655💻 sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa