Powrót do szkoły – jak poradzić sobie z presją?

19 września 2023
uczen-1200x802.jpg

Pierwszy dzwonek wybrzmiał! Nadejście września sprawiło, że puste budynki szkół odżyły, a ich rozległe korytarze zostały wypełnione przez uczniów. Choć koniec wakacji może wywoływać smutek, dzieci prędko pozbywają się go dzięki możliwościom, które przynosi im szkoła. W końcu okres nauki to czas wyzwań – szansa na zdobycie rozległej wiedzy, budowanie relacji trwających lata czy możliwość rozwoju własnych zainteresowań i umiejętności.

Dlaczego zatem mówi się o narastającym problemie stresu u dzieci i nastolatków? Napięcie związane ze szkołą stał się masową udręką. Wydaje się, że współczesne wymagania edukacyjne przerastają uczniów, negatywnie wpływając na ich zdrowie psychiczne i rozwój. Dlaczego tak jest, i co najważniejsze – w jaki sposób sobie z tym radzić?

Co składa się na przyczyny stresu u dzieci i nastolatków?

Aby móc przezwyciężyć stres, należy zastanowić się, gdzie leży źródło problemu? Często przyczyny te są złożone, przez co nie można stanowczo stwierdzić, co dokładnie wywołuje negatywne emocje u dziecka. Najczęstszymi przyczynami natomiast są:

1. Wysokie oczekiwania – nauczycieli, rodziców czy nawet samego nastolatka wobec siebie. Ciągły “wyścig szczurów” przelewa się na życia młodych. Uczniowie nieustannie są porównywani do siebie. Gdy dziecko zaczyna dostrzegać, że nie spełnia owych oczekiwań, prowadzi to do frustracji i poczucia niepowodzenia.
2. Nadmiar obowiązków – wiedzy do przyswojenia z każdym rokiem jest coraz więcej, a plan zajęć się zagęszcza. Trudno jest połączyć obowiązki szkolne z zajęciami pozalekcyjnymi i życiem towarzyskim. Nieudane próby pogodzenia wszystkich sfer mogą prowadzić do przeciążenia.
3. Niska samoocena – niskie poczucie własnej skuteczności i brak pewności siebie sprawia, że nastolatkowie są bardziej podatni na stres związany z wyzwaniami stawianymi przez szkołę. Przygotowania do ważnego sprawdzianu czy wystąpienia
przed klasą stają się wtedy największą zmorą dziecka.
4. Brak wsparcia – każde dziecko potrzebuje bezpiecznej przestrzeni. Wsparcie, cierpliwość i zrozumienie ze strony rodziców i nauczycieli jest konieczne, żeby uczeń mógł poprawnie regulować swoje emocje.
5. Brak znajomości technik radzenia sobie ze stresem – większości z nas nie uczono, w jaki sposób poradzić sobie z presją. Jest to kluczowa umiejętność w walce z wymaganiami szkolnymi.

Jakie kroki powinien podjąć rodzic?

W chwilach, w których odczuwamy, że nasze dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle, powinniśmy zwiększyć naszą czujność. Jest kilka zachowań, którym można poświęcić uwagę, by dostrzec problemy dziecka związany ze szkołą.

Dotychczas dziecko wydawało się być spokojne, zrównoważone, szczęśliwe, a ostatnimi czasy spokój ten zamienia się w rozdrażnienie. Traci wiarę w siebie, nie chce wykonywać czynności, które kiedyś bawiły, a teraz budzą lęk i zwątpienie. Każda podejmowana rozmowa na temat szkoły kończy się omijaniem tematu czy zdawkowymi odpowiedziami ze strony dziecka. Zadania domowe zdają się przytłaczać, a myśl o kolejnym dniu w szkole wiąże się z nudnościami, bólami brzucha i głowy, utratą apetytu czy bezsennością.

W takiej sytuacji warto wykazać się zainteresowaniem i podjąć rozmowę z dzieckiem, kierując się bezwarunkową cierpliwością i spokojem. Być może jest to problem, który po odbyciu jednej konwersacji lub po prostu pokazaniu, że dziecko ma w Tobie sojusznika i może zwrócić się do Ciebie z każdą sprawą, zostanie rozwiązany.

Może okazać się jednak, że problem jest bardziej złożony. Dziecko nie potrafi poradzić sobie z prześladowaniami ze strony kolegów i koleżanek. Nie może dogonić pędzącego toku nauki, materiałów edukacyjnych, których nie jest w stanie przyswoić. Oprócz zbudowania dla dziecka fundamentu bezpieczeństwa opartego na zaufaniu i trosce, warto zastanowić się czy mamy możliwość zmiany środowiska, w którym żyje dziecko. Rozmowa z rodzicami innych dzieci z klasy, wysłanie dziecka na korepetycje z przedmiotów, z którymi nie daje sobie rady – to są przykłady rozwiązań.

Kluczem pomocy w rozwiązaniu problemów dziecka jest zastanowienie się nad sednem problemu. Co dokładnie powoduje dystres i lęki? Uważna analiza tego tematu powinna rozjaśnić nasze wątpliwości. Jeżeli jednak czujemy, że jesteśmy bezsilni wobec trosk naszej pociechy, warto zasięgnąć po pomoc specjalisty – nauczyciela, psychologa szkolnego czy konsultacji u prywatnego psychologa dziecięcego.

Co może zrobić dziecko lub nastolatek?

Jedną z technik radzenia sobie ze stresem, która może okazać się efektywna w walce z negatywnymi emocjami związanymi ze szkołą i edukacją, jest technika GROM, wywodząca się z ACT – terapii akceptacji i zaangażowania. Akronim ten rozwija się w następujący sposób:

1. Głęboki oddech i wyciszanie się

2. Rozpoznanie i obserwacja

3. Odkrywanie własnych wartości lub odnoszenie się do nich

4. Mądry wybór i podjęcie działania

Teraz pewnie sobie zadajesz pytanie – ale chwila, halo, w jaki sposób tak proste czynności mają pomóc mi w pokonaniu trudności?

Otóż odpowiedź jest tak samo prosta, jak sama technika – opanowanie spokoju i uważnością kluczowymi umiejętnościami w drodze do wyeliminowania stresu i lęków.

Odsyłam do podstrony  psycholog dla młodzieży Poznań.

Krok 1 – Głęboki oddech i wyciszanie się. Autorzy książki “W pułapce myśli – Dla nastolatków. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem” porównują oddech do kotwicy statku. Kotwica nawet w okresie największego sztormu pomaga pozostać statkowi w tym samym miejscu. Analogiczną funkcję spełnia oddech. Pomaga on przezwyciężyć siłę burzliwych emocji. Ćwiczenia związane z uważnym oddechem wpływają znacząco na psychikę i ciało. Spróbuj w wolnej chwili usiąść w zaciszu swojego pokoju. Wyprostuj się, zamknij oczy i oddychaj jak najgłębiej. Skup się jedynie na swoim oddechu. Pozwól innym myślom swobodnie przepływać. Nie zniechęcaj się, jeżeli nie jesteś w stanie przeprowadzić tego ćwiczenia bez myślenia o innych rzeczach – to normalne. Częste wykonywanie ćwiczeń oddechowych pomaga w stresujących momentach zachować spokój i nie poddać się gwałtownym emocjom.

Krok 2 – Rozpoznanie i obserwacja. Przyglądanie się własnym uczuciom pomaga zrozumieć, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Pozwala to zdystansować się od myśli i emocji, a także od tego, co wzbudza w Tobie stres. Zrozumienie, że nie wszystko, co w nas się burzy, jest przeszkodą do osiągnięcia zamierzonych celów, pomoże Tobie poskromić lęki.

Krok 3 – Odkrywanie własnych wartości lub odnoszenie się do nich. Czy wiesz, co dla Ciebie jest najważniejsze? Jeżeli uda Ci się zastanowić i odkryć, co dla Ciebie jest naprawdę istotne, być może wtedy sprawy, które są źródłem problemu, okażą się nieistotne? W końcu dwójka z historii przestanie być ciężarem, kiedy zrozumiemy, że przyszłość chcemy wiązać z fizyką!

Krok 4 – Mądry wybór i podjęcie działania. Opanowanie dwóch poprzednich kroków pomoże Ci w podjęciu decyzji, które pomogą Tobie pokonać stres i lęk, a także zrealizować to, co dla Ciebie ważne. Ćwiczenie tych kroków da Tobie narzędzie do radzenia sobie we wszelkich sytuacjach. Zbudujesz zaradność, dzięki której rzeczy codzienne takie jak nauka czy relacje w szkole staną się o wiele łatwiejsze. Jeżeli technika ta pomoże Ci w przezwyciężeniu własnych trudności, spróbuj poznać więcej takich ćwiczeń, są szeroko dostępne w internecie. Polecam Ci również zaznajomienie się z innymi naszymi artykułami, które mogą pomóc w zredukowaniu napięcia:

Pamiętaj również, że nie jesteś pozostawiony ze swoimi problemami sam! Choć droga przez własne cierpienia może wydawać się samotna, nie bój się zwrócić o pomoc do rodzica, opiekuna, nauczyciela czy do jakiejkolwiek zaufanej osoby – na pewno znajdzie się ktoś, kto będzie w stanie Tobie pomóc. Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom życzymy jak najbardziej szczęśliwego i bezstresowego roku szkolnego!

Autor: Nikodem Wejerowski

Bibliografia:- Bailey, E., Ciarrochi, J., Hayes, L. (2019). W pułapce myśli – Dla nastolatków. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

5/5 - (5 votes)

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Piasek w gabinecie psychoterapeuty?🤔O dobrodziejstwach i zastosowaniu techniki Sandplay w pracy (nie tylko!) z dziećmi, pisze nasza psychoterapeutka, Jagoda Jokś.Zachęcamy do lektury. 😊🏝Link do artykułu w komentarzu.👇Zapraszamy do kontaktu z sekretariatem w dni robocze w godz. 12:00-17:00.☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Drodzy, do naszego Pomocniowego zespołu dołączyła ostatnio nowa psychoterapeutka, Laura Ćwikła! ☺️Laura jest wytrwałą poszukiwaczką życiowego balansu. Swój dobrostan znajduje czasami w bezruchu (głównie na ukochanym hamaku), czasami w zdobywaniu górskich szczytów. Niekiedy w energii i radości, a kiedy indziej w zadumie i w ciszy. Zawsze jednak w relacji – z naturą, z drugim człowiekiem, ze sobą samą. Jako niepoprawna wielbicielka życia wciąż szuka powodów, aby się nim zachwycać. „Życie można przeżyć na dwa sposoby: żyć tak, jakby nic nie było cudem, albo tak, jakby cudem było wszystko”. Wybiera ten drugi. 😇🌿Laura pracuje w nurcie systemowym. Do swojego gabinetu zaprasza zarówno pary i rodziny, jak i indywidualnie osoby dorosłe i młodzież. Relację terapeutyczną buduje na zaufaniu, że ludzie dokonują wyborów dla zaspokojenia własnych potrzeb, a nie przeciwko innym.Aby umówić się do specjalistki, zapraszamy do kontaktu z sekretariatem - od poniedziałku do piątku, w godzinach 12:00-17:00.☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Powiększamy się! 🌿😊Zachęcamy do aplikowania. 👇💻 sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Czy odczuwasz nadmiernie obciążenie mijającym tygodniem oraz towarzyszące temu napięcie?😮‍💨Jeśli tak, to szczególnie zapraszamy do przeczytania kontynuacji artykułu Marty Komorowskiej, w którym znajdziesz praktyczne wskazówki, jak możesz pomóc sobie w tym stanie.Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do odświeżenia również pierwszej części tekstu.Linki do artykułów w komentarzu.👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Our psychological counseling center also offers services in English!In Pomocnia we support diversity, creating a space of acceptance and respect for every person, regardless of nationality, religion, sexual identity and other categories that divide us. Inclusiveness is a fundamental value at Pomocnia. You can feel safe with us - we don't judge our clients and are friendly to each person. Therefore, we welcome people from the LGBTQIA+ community, as well as followers of different religions, national minorities, expats living in Poland and all other people who need psychological support and psychotherapy in English or Polish.Our office staff will be happy to answer your questions, help you choose the right therapist and schedule an appointment. The office is available Monday-Friday from 12 p.m. to 5 p.m. Outside these hours - leave a text message or email, we will respond during business hours.☎ 795 795 202 lub 570 388 655💻 sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa