Jak wygląda terapia grupowa?

15 września 2022
terapia-grupowa-1200x803.png

Terapia grupowa to regularne, najczęściej krótkie (1-2 godzinne) spotkania w niewielkiej grupie osób, majce swój określony czas trwania. Spotkania prowadzi jeden lub dwóch psychoterapeutów. Grupa terapeutyczna może być utworzona pod kątem jakiegoś tematu (np. poczucie własnej wartości, depresja, anoreksja) lub może być utworzona dla jakiejś grupy osób np. dla osób młodych, dla osób samotnych, dla rodziców itd.

Co się robi na terapii grupowej?

Na terapii grupowej omawia się temat, który wynika z charakteru i potrzeb grupy. Jeśli jest to grupa z problemem depresji, tematy rozmów będą dotyczyły właśnie tego obszaru. Tematy mogą wynikać z harmonogramu sesji lub mogą się pojawiać w zależności od potrzeby grupy.
Na terapii grupowej każdy z uczestników ma możliwość opowiedzieć o swoich emocjach, przemyśleniach czy trudnościach, jeśli tylko tego chce. Podczas sesji obowiązuje pełna poufność. Uczestnicy są zobowiązani do zachowania dyskrecji oraz do wzajemnego poszanowania siebie podczas spotkań. Czasami terapeuta prosi uczestników o wykonanie jakieś pracy w domu, pomiędzy sesjami.
Terapeuta dba o wzajemny szacunek, empatię i szanowanie ustalonych zasad w grupie.

Czym się różni terapia grupowa od indywidualnej?

Podczas terapii grupowej mamy niepowtarzalną szansę w doświadczyć tego, jak odbierają nas inni ludzie, usłyszę co myślą i co czują w kontekście naszych trudności. Daje to niejednokrotnie zupełnie inne, bardziej konstruktywne spojrzenie na nasze własne problemy. Innymi słowy grupa może pomóc w zmniejszeniu doświadczanych objawów i znalezieniu potrzebnych rozwiązań. Jednocześnie każdy z uczestników ma możliwość zobaczenia w jaki sposób on sam wpływa na innych i co dobrego płynie z tych wzajemnych interakcji. W grupie jest siła, z której każdy uczestnik może czerpać dla poradzenia sobie z tematami, które przyprowadziły go na spotkanie.
Grupy terapeutyczne, niezależnie od poruszanego tematu – sprzyjają rozwojowi umiejętności społecznych, empatii, dają poczucie przynależności i więzi, których tak często brakuje we współczesnym świecie.

Kiedy wybrać terapię grupową?

Najlepiej zdecydować się na terapię grupową, gdy nie jesteśmy jednocześnie w terapii indywidualnej lub rodzinnej, choć te dwie ostatnie nie wykluczają udziału w grupie terapeutycznej. Po prostu będąc tylko w jednym procesie terapeutycznym jest nam łatwiej skupić się na tej pracy, niż wtedy gdy jest otwarty jakiś inny proces.
Terapia grupowa jest najczęściej polecana osobom, które doświadczają trudności w relacjach, są bardzo nieśmiałe, nie czują się pewnie wśród innych, chciałaby rozwinąć swoje umiejętności nawiązywania kontaktu budowania więzi z ludźmi.

4.2/5 - (5 votes)

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Piasek w gabinecie psychoterapeuty?🤔O dobrodziejstwach i zastosowaniu techniki Sandplay w pracy (nie tylko!) z dziećmi, pisze nasza psychoterapeutka, Jagoda Jokś.Zachęcamy do lektury. 😊🏝Link do artykułu w komentarzu.👇Zapraszamy do kontaktu z sekretariatem w dni robocze w godz. 12:00-17:00.☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Drodzy, do naszego Pomocniowego zespołu dołączyła ostatnio nowa psychoterapeutka, Laura Ćwikła! ☺️Laura jest wytrwałą poszukiwaczką życiowego balansu. Swój dobrostan znajduje czasami w bezruchu (głównie na ukochanym hamaku), czasami w zdobywaniu górskich szczytów. Niekiedy w energii i radości, a kiedy indziej w zadumie i w ciszy. Zawsze jednak w relacji – z naturą, z drugim człowiekiem, ze sobą samą. Jako niepoprawna wielbicielka życia wciąż szuka powodów, aby się nim zachwycać. „Życie można przeżyć na dwa sposoby: żyć tak, jakby nic nie było cudem, albo tak, jakby cudem było wszystko”. Wybiera ten drugi. 😇🌿Laura pracuje w nurcie systemowym. Do swojego gabinetu zaprasza zarówno pary i rodziny, jak i indywidualnie osoby dorosłe i młodzież. Relację terapeutyczną buduje na zaufaniu, że ludzie dokonują wyborów dla zaspokojenia własnych potrzeb, a nie przeciwko innym.Aby umówić się do specjalistki, zapraszamy do kontaktu z sekretariatem - od poniedziałku do piątku, w godzinach 12:00-17:00.☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Powiększamy się! 🌿😊Zachęcamy do aplikowania. 👇💻 sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Czy odczuwasz nadmiernie obciążenie mijającym tygodniem oraz towarzyszące temu napięcie?😮‍💨Jeśli tak, to szczególnie zapraszamy do przeczytania kontynuacji artykułu Marty Komorowskiej, w którym znajdziesz praktyczne wskazówki, jak możesz pomóc sobie w tym stanie.Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do odświeżenia również pierwszej części tekstu.Linki do artykułów w komentarzu.👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Our psychological counseling center also offers services in English!In Pomocnia we support diversity, creating a space of acceptance and respect for every person, regardless of nationality, religion, sexual identity and other categories that divide us. Inclusiveness is a fundamental value at Pomocnia. You can feel safe with us - we don't judge our clients and are friendly to each person. Therefore, we welcome people from the LGBTQIA+ community, as well as followers of different religions, national minorities, expats living in Poland and all other people who need psychological support and psychotherapy in English or Polish.Our office staff will be happy to answer your questions, help you choose the right therapist and schedule an appointment. The office is available Monday-Friday from 12 p.m. to 5 p.m. Outside these hours - leave a text message or email, we will respond during business hours.☎ 795 795 202 lub 570 388 655💻 sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa