Uwięzieni w słowach rodziców- recenzja książki

31 lipca 2022

Słowa powodują, że rośniemy i gaśniemy, zamrażamy się, zastygamy w bezruchu lub działamy pełni dobrej energii i werwy. To, jak świat z nami rozmawia w dzieciństwie kształtuje naszą tożsamość. Zarówno to w jaki sposób mówią do nas nasi najważniejsi opiekunowie lub jak się z nami nie komunikują (na przykład tworząc dom pełen niedomówień i tajemnic) buduje naszą relację ze światem. Gruntowanie dziecka w lęku („nie idź tam, bo pan cię zabierze”, czy „nie mów nikomu co się dziej w domu”) powoduje jego lękowe nastawienie do świata „świat jest zły i pełen niebezpieczeństw” więc lepiej się wycofaj, nie angażuj się. Często wiele przekazów jest międzypokoleniowych, powtarzanych automatycznie i bezrefleksyjnie.

W książce Agnieszki Kozak i Jacka Wasilewskiego „Uwięzieni w słowach rodziców” wydanej przez wydawnictwo Helion, autorzy zabierają nas w wielowątkową podróż.

Przyglądają się we wnikliwy sposób różnego rodzaju komunikatom, nazywają je zaklęciami, które są używane przez dorosłych wobec dzieci.

Jakie to zaklęcia?

Autorzy rozprawiają się z hasłami nakazowymi jak .:„bo pan cię zabierze” (ulegaj), „postaraj się bardziej” (spełniaj oczekiwania), jak również hasłami wyrażającymi zakaz: „a nie mówiłem” (nie działaj, bo pożałujesz), „nie rób kłopotu” (nie chciej). Każde z twierdzeń jest analizowane pod wieloma kątami: językowym, kulturowym, społecznym oraz z perspektywy psychologii i psychoterapii. Autorzy rozbrajają „niewinne” hasła istniejące i powtarzane od lat kierowane w stronę dzieci, pokazują ich destrukcyjną moc i ich możliwe konsekwencje w życiu dorosłym.

W drugiej części książki autorzy biorą pod uwagę dobre zaklęcia i pokazują jak z perspektywy serca mogą one mieć moc. Dobre zaklęcia to słowa: przepraszam, wybaczam, dziękuję, doceniam, proszę, wybieram, obiecuję słowa te mają uniezwyklą siłę pod warunkiem, że są one wypowiadane w czystych intencjach i ze szczerymi uczuciami.

Uważam, że książka ta jest świetną lekturą nie tylko dla rodziców, ale dla każdej dojrzałej osoby. Pozwala zobaczyć z szerokiej perspektywy destrukcyjny język, sprawdzić jego źródło, konsekwencje, a co jeszcze ważne, autorzy proponują poprzez metodę NVC (Porozumienia bez przemocy) sposoby na odczarowanie zaklęć.

Gorąco zachęcam do przeczytania tej książkowej perełki!

 

3.5/5 - (17 votes)

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy spokoju, nadziei i wewnętrznej równowagi. 🐣🌿Niech ten czas przyniesie chwilę oddechu, refleksji i radości płynącej z bycia blisko – z samym sobą i z naszymi bliskimi. ✨Wesołych Świąt Wielkanocnych!Zespół Pomocni ... See MoreSee Less
View on Facebook
Z radością witamy w naszym Pomocniowym zespole nową specjalistkę — Dominikę Robak! 😊Przekazujemy od Niej kilka słów: "W pracy zawodowej psychologa bardzo zależy mi na stałym pogłębianiu wiedzy i zdobywaniu doświadczenia, tak aby jak najlepiej pomagać innym. Z tego powodu od samego początku kształcenia realizowałam staże i wolontariaty, a następnie pracowałam w różnorodnych placówkach oferujących pomoc w ramach NFZ. Aktualnie odbywam także szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie integracyjno-systemowym. W Pomocni zapraszam do kontaktu osoby dorosłe zainteresowane spotkaniami indywidualnymi.Poza sferą zawodową, tym co mnie cieszy i relaksuje jest kontakt z naturą oraz czas spędzany w gronie bliskich i znajomych. Uwielbiam rowerem odkrywać miasto i okolice oraz piec i gotować dla przyjaciół"Więcej o Dominice Robak możecie poczytać tutaj: www.pomocnia-poznan.pl/dominika-robak/☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Seksualność dotyczy nas wszystkich – to naturalna i ważna część życia. A jednak niektóre głosy wciąż słychać rzadziej. 💬🧩W artykule Nikodema Wejerowskiego przeczytacie o tym, dlaczego seksualność osób w spektrum autyzmu zasługuje na więcej uwagi i zrozumienia. 📖💛Link w komentarzach! 👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Wiosna swoim tempem wkracza w nasze życia. 💚🌸Jakie zmiany może dla nas nieść i jak wpływać na nasze samopoczucie? Co możemy zrobić, żeby wesprzeć się przejściowym czasie?O tym pisze lekko i wiosennie nasza terapeutka, Monika Wierbiłowcz.Link do artykułu znajdziecie w komentarzu. 😊Fot. Pixabay☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa