Uwięzieni w słowach rodziców- recenzja książki
Słowa powodują, że rośniemy i gaśniemy, zamrażamy się, zastygamy w bezruchu lub działamy pełni dobrej energii i werwy. To, jak świat z nami rozmawia w dzieciństwie kształtuje naszą tożsamość. Zarówno to w jaki sposób mówią do nas nasi najważniejsi opiekunowie lub jak się z nami nie komunikują (na przykład tworząc dom pełen niedomówień i tajemnic) buduje naszą relację ze światem. Gruntowanie dziecka w lęku („nie idź tam, bo pan cię zabierze”, czy „nie mów nikomu co się dziej w domu”) powoduje jego lękowe nastawienie do świata „świat jest zły i pełen niebezpieczeństw” więc lepiej się wycofaj, nie angażuj się. Często wiele przekazów jest międzypokoleniowych, powtarzanych automatycznie i bezrefleksyjnie.
W książce Agnieszki Kozak i Jacka Wasilewskiego „Uwięzieni w słowach rodziców” wydanej przez wydawnictwo Helion, autorzy zabierają nas w wielowątkową podróż.
Przyglądają się we wnikliwy sposób różnego rodzaju komunikatom, nazywają je zaklęciami, które są używane przez dorosłych wobec dzieci.
Jakie to zaklęcia?
Autorzy rozprawiają się z hasłami nakazowymi jak .:„bo pan cię zabierze” (ulegaj), „postaraj się bardziej” (spełniaj oczekiwania), jak również hasłami wyrażającymi zakaz: „a nie mówiłem” (nie działaj, bo pożałujesz), „nie rób kłopotu” (nie chciej). Każde z twierdzeń jest analizowane pod wieloma kątami: językowym, kulturowym, społecznym oraz z perspektywy psychologii i psychoterapii. Autorzy rozbrajają „niewinne” hasła istniejące i powtarzane od lat kierowane w stronę dzieci, pokazują ich destrukcyjną moc i ich możliwe konsekwencje w życiu dorosłym.
W drugiej części książki autorzy biorą pod uwagę dobre zaklęcia i pokazują jak z perspektywy serca mogą one mieć moc. Dobre zaklęcia to słowa: przepraszam, wybaczam, dziękuję, doceniam, proszę, wybieram, obiecuję słowa te mają uniezwyklą siłę pod warunkiem, że są one wypowiadane w czystych intencjach i ze szczerymi uczuciami.
Uważam, że książka ta jest świetną lekturą nie tylko dla rodziców, ale dla każdej dojrzałej osoby. Pozwala zobaczyć z szerokiej perspektywy destrukcyjny język, sprawdzić jego źródło, konsekwencje, a co jeszcze ważne, autorzy proponują poprzez metodę NVC (Porozumienia bez przemocy) sposoby na odczarowanie zaklęć.
Gorąco zachęcam do przeczytania tej książkowej perełki!