O życiu wypełnionym sensem, czyli o świecie wartości

12 grudnia 2021
B54CD434-1203-4E7D-9F17-2BFD5AF2AE8B-1200x900.jpeg

Co jesteś gotów zrobić, by Twoje życie było pełniejsze?
Jakim człowiekiem chciałbyś być i jakie relacje chcesz budować?
Gdybyś wiedział, że został Tobie rok życia jak byś działał?
Co oznacza dla Ciebie życie bogate i wypełnione sensem?

Oto pytania, których możesz się spodziewać w gabinecie terapeuty nurtu akceptacji i zaangażowania (ACT), na różnych etapach procesu terapeutycznego. Wartości, razem z pracą z myślami, postawą zaangażowanego działania, życiem w teraźniejszości, akceptacją, postawą uważnego obserwatora, są ważną częścią procesu zmiany.

Jak w nurcie terapii akceptacji i zaangażowania rozumiane są wartości?

Wartości opisują to jak chcemy zachowywać się jako ludzie, to jak pragniemy traktować siebie i bliskich, można więc ująć, że wypływają one z najgłębszych pragnień naszego serca. Nie ma listy prawidłowych wartości, dobrych lub złych. To kwestia bardzo indywidualna co będzie przedstawiało dla ciebie wartość. Wartości mogą ewoluować w trakcie życia, nie są czymś sztywnym, przypisanym do danej jednostki, dziś wybierasz takie, a za jakiś czas coś zupełnie innego może być dla ciebie istotne.

Wartości nie są powinnościami, nie są związane z przymusem czy decyzjami, które należy podjąć. Wartości nie są również uczuciami – te często są nieprzewidywalne przychodzą i odchodzą, nie zawsze mamy na nie wpływ. Wartości nie są zachciankami czy potrzebami, które dają krótkotrwałe zaspokojenie, ulgę.

Ty wybierasz i określasz swoje wartości, ty decydujesz jaką ścieżką chcesz podążać w stronę pełnego życia.

Russ Harris o wartościach pisze w taki sposób:

Nie wystarczy, że określisz, jakimi wartościami kierujesz się w życiu – musisz jeszcze zbudować z nimi więź. Musisz mieć świadomość, co jest dla ciebie najważniejsze, i regularnie sobie o tym przypominać. Upewnij się też, że cele, do których dążysz, współgrają z wyznawanymi przez Ciebie wartościami. To zapewni ci motywację, inspirację i nada znaczenie temu co robisz.”  (Harris, 2012).

Czytaj także: Cechy psychopaty, jak go rozpoznać?

Jakie przeszkody mogą stanąć nam na drodze do życia pełnego wartości?

Jeśli swoje życie opieramy na unikaniu przeszkód jakie pojawiają się na naszej drodze, trudno będzie nam wieść pełne życie. Cierpienie jest częścią życia, a kultura, w której żyjemy przekonuje nas o tym, że jest odwrotnie, jesteśmy zachęcani do tego by unikać cierpienia.  Wszechobecne reklamy przekonują nas, że wystarczy określony krem, napój, strój itp., by czuć, że żyjemy pełnią życia. Jeśli nasza uwaga skierowana jest na to, by unikać lęku, smutku, by tłumić złość-to nasze zasoby i energia są w taki sposób pochłaniane i trudno jest skupiać się na tym co dobre i wartościowe i co długofalowo przyczyni się do satysfakcjonującego życia.

Kolejnym aspektem jest specyfika naszego umysłu, który by uniknąć cierpienia czy konfrontacji z tym co niewygodne łapie nas w sieć reguł utrwalających w nas schemat unikania. Często do gabinetu trafiają osoby z silnymi przekonaniami o tym, że na przykład: „jak pozbędę się lęku to wtedy będę gotowy na kontakt ze znajomymi”, „jak schudnę będę randkować”. W terapii akceptacji i zaangażowania uczymy się odczuwać na przykład lęk i iść w stronę pełnego wartościowego życia, odczuwać smutek i małymi krokami działać.

Ważne jest podkreślenie, że ból, cierpienie pojawia się w tych aspektach naszego życia, na których nam najbardziej zależy.

Oferta: Psycholog online , Poradnia małżeńska w Pomocni Poznań

Jakie wartości możemy wyróżnić?

Oto przykładowa lista wartości:

rodzina, relacje, kontakt z naturą, rozwój osobisty, praca samoświadomość, nauka, duchowość, troska o planetę, życie pełne przygód, odwaga, bliskość, dbanie o siebie: bycie aktywnym i sprawnym fizycznie, kontakt ze zwierzętami, mądrość, kreatywność, bycie kochającym i troskliwym, zachwyt sztuką, wygląd, ciekawość, troska o innych, działanie na rzecz mniejszości

  • Ćwiczenie 1

Z powyższej listy wybierz trzy- pięć wartości, które teraz są dla ciebie najważniejsze. Jeśli nie ma jakiejś na tej liście dopisz ją, pobądź z nimi przez chwilę i spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie- dlaczego każda z nich jest dla ciebie ważna?

  • Ćwiczenie 2

W jakich obszarach swojego życia odczuwasz emocjonalny ból? Co twój ból mówi o tym co jest dla ciebie ważne?

CDN

 

Bibliografia:

Harris R., (2018).  Zrozumieć ACT. Terapia akceptacji i zaangażowania w praktyce. Sopot:GWP

Hayes S.C., Stroshal K.D., Wilson K.G.  (2013). Terapia akceptacji i zaangażowania. Kraków: WUJ

Wilson K.G., DuFrene T., (2018). W sieci natrętnych myśli. Sopot: GWP

 

 

 

 

 

 

 

5/5 - (2 votes)

O nas

Nasz zespół powstał dzięki przyjaźni i zrozumieniu jak ważna jest współpraca pomiędzy profesjonalnymi terapeutami o różnych specjalnościach. Ufamy, że różnorodność jaką proponujemy, może zaowocować dostępnością pomocy dla wielu osób o różnych potrzebach.

Znany Lekarz.

Pracownia Psychologiczna Pomocnia

Facebook

Piasek w gabinecie psychoterapeuty?🤔O dobrodziejstwach i zastosowaniu techniki Sandplay w pracy (nie tylko!) z dziećmi, pisze nasza psychoterapeutka, Jagoda Jokś.Zachęcamy do lektury. 😊🏝Link do artykułu w komentarzu.👇Zapraszamy do kontaktu z sekretariatem w dni robocze w godz. 12:00-17:00.☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Drodzy, do naszego Pomocniowego zespołu dołączyła ostatnio nowa psychoterapeutka, Laura Ćwikła! ☺️Laura jest wytrwałą poszukiwaczką życiowego balansu. Swój dobrostan znajduje czasami w bezruchu (głównie na ukochanym hamaku), czasami w zdobywaniu górskich szczytów. Niekiedy w energii i radości, a kiedy indziej w zadumie i w ciszy. Zawsze jednak w relacji – z naturą, z drugim człowiekiem, ze sobą samą. Jako niepoprawna wielbicielka życia wciąż szuka powodów, aby się nim zachwycać. „Życie można przeżyć na dwa sposoby: żyć tak, jakby nic nie było cudem, albo tak, jakby cudem było wszystko”. Wybiera ten drugi. 😇🌿Laura pracuje w nurcie systemowym. Do swojego gabinetu zaprasza zarówno pary i rodziny, jak i indywidualnie osoby dorosłe i młodzież. Relację terapeutyczną buduje na zaufaniu, że ludzie dokonują wyborów dla zaspokojenia własnych potrzeb, a nie przeciwko innym.Aby umówić się do specjalistki, zapraszamy do kontaktu z sekretariatem - od poniedziałku do piątku, w godzinach 12:00-17:00.☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Powiększamy się! 🌿😊Zachęcamy do aplikowania. 👇💻 sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Czy odczuwasz nadmiernie obciążenie mijającym tygodniem oraz towarzyszące temu napięcie?😮‍💨Jeśli tak, to szczególnie zapraszamy do przeczytania kontynuacji artykułu Marty Komorowskiej, w którym znajdziesz praktyczne wskazówki, jak możesz pomóc sobie w tym stanie.Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do odświeżenia również pierwszej części tekstu.Linki do artykułów w komentarzu.👇☎️795 795 202 lub 570 388 655💻sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook
Our psychological counseling center also offers services in English!In Pomocnia we support diversity, creating a space of acceptance and respect for every person, regardless of nationality, religion, sexual identity and other categories that divide us. Inclusiveness is a fundamental value at Pomocnia. You can feel safe with us - we don't judge our clients and are friendly to each person. Therefore, we welcome people from the LGBTQIA+ community, as well as followers of different religions, national minorities, expats living in Poland and all other people who need psychological support and psychotherapy in English or Polish.Our office staff will be happy to answer your questions, help you choose the right therapist and schedule an appointment. The office is available Monday-Friday from 12 p.m. to 5 p.m. Outside these hours - leave a text message or email, we will respond during business hours.☎ 795 795 202 lub 570 388 655💻 sekretariat@pomocnia-poznan.pl ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kontakt

Poradnia Psychologiczna
Pomocnia Poznań

ul. Śniadeckich 5/2, 60-773 Poznań
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl

© 2024 Pomocnia Poznań | wykonanie: alpa