Potrzeby emocjonalne są uniwersalne dla całej ludzkości, niezależnie od płci, narodowości, kultury, czy czasu, w którym przyszło nam żyć.
Z perspektywy nurtu Terapii Schematów, wyróżniamy kilka podstawowych emocjonalnych potrzeb są nimi:
- Poczucie bezpieczeństwa i akceptacji
- Autonomia i poczucie tożsamości
- Potrzeba realistycznych granic i samokontrola
- Możliwość wyrażania potrzeb i emocji
- Spontaniczność i zabawa
Powyższe potrzeby towarzyszą nam od wczesnego dzieciństwa i w tym czasie odgrywają niezwykle ważną rolę. Zadaniem rodziców i opiekunów jest dbać o nie, być bezpieczną, przewidywalną przystanią dla dziecka, tak by miało warunki do tego by móc wyrażać siebie i być w pełni akceptowane.
Nasze dorosłe zdrowie emocjonalne zależy w dużej mierze od tego jakie mieliśmy wzorce: na ile nasi bliscy dawali nam poczucie akceptacji, pokazywali ważność spontanicznej zabawy, wyznaczali dobre granice, czy szanowali nasze wybory. Dbałość o własne potrzeby, to szereg umiejętności, o których w dorosłym życiu warto pamiętać, mieć ich świadomość i uczyć się jak je pielęgnować.
Poczucie bezpieczeństwa
Przyjrzyjmy się dziś przez chwilę, pierwszej z wymienionych potrzeb jaką jest poczucie bezpieczeństwa i roli jaką odgrywa w dorosłym życiu. Dr Sue Johnson pisze o bezpiecznych więziach w ten sposób: „Czujący się bezpiecznie ludzie akceptują to, kim są i postrzegają siebie oraz innych jako osoby warte opieki i troski. Żyjąc w bezpiecznym związku jesteśmy pewniejsi siebie bardziej zrównoważeni, mamy poczucie własnej złożoności, ale i spójności”.
Możemy jednak zauważyć, że zdarzają się sytuacje zewnętrzne takie jak obecna, by nasze poczucie bezpieczeństwa zostało w mniejszy lub większy sposób zaburzone. Codziennie media dostarczają nam informacji o wirusie, którego nie znamy i któremu trudno zapobiec. Żyjemy zawieszeni między oczekiwaniem na skuteczny lek, czy szczepionkę, a niepokojem o życie i zdrowie własne i bliskich, często z widmem utraty pracy. Pośród lękowych głosów mamy również takie, które zaprzeczają istnieniu pandemii.
Obostrzenia, niemożność realizowania własnych pasji i informacje o ilości osób zakażonych sprawiają, że możemy odczuwać niepokój, lęk, irytację, złość. Wszystko to sprawia, że nasze poczucie bezpieczeństwa jest zachwiane.
Lęk, a poczucie bezpieczeństwa w obecnym czasie – co możemy dla siebie zrobić?
Przede wszystkim należy uznać, że jeśli przeżywamy w obecnym momencie lęk, jest on naturalny. Świadczy o tym, że jesteśmy w sytuacji zagrożenia. Lęk ten może pomagać nam unikać ryzykownych kontaktów, dbać bardziej o zdrowie fizyczne, czy szukać bezpiecznych rozwiązań w obecnej sytuacji. Jakie mogą być dobre i adaptacyjne sposoby radzenia sobie z tym co nas obecnie spotyka?
- Zauważaj ludzi wokół siebie i pamiętaj, że mimo maseczek, które w jakiś sposób oddzielają nas od świata możemy dawać sobie uśmiech, życzliwość i dobre słowo.
- Wspieraj innych, korzystaj z empatii- nasz gatunek jest bez wątpienia najbardziej empatyczny na całej planecie 🙂 Czas pandemii jest niezwykle wymagający, ale pamiętajmy, że każdy z nas ma pokłady EMPATII, które możemy wykorzystywać, by wspierać się nawzajem.
- Dbaj o relacje- dzięki dzisiejszej technologii, możemy być blisko osób, na którym nam zależy.
- Nie rezygnuj z własnych pasji: sprawdź jak możesz je realizować w obecnym czasie.
- Dbaj o swoje ciało, korzystaj z kontaktu z naturą, którą masz w zasięgu ręki.
- Doświadczaj i sprawdzaj jak to jest być dla siebie, najlepszym przyjacielem, na którego każdy z nas zasługuje.
Niech podsumowaniem do Waszych własnych rozważań na temat realizacji potrzeb będzie fragment tego, jak o poczuciu bezpieczeństwa pięknie pisze Bessel Van Der Kolk w książce pod tytułem „Strach ucieleśniony”: „Przypuszczalnie najważniejszym pojedynczym aspektem zdrowia psychicznego jest zdolność do czucia się bezpiecznie w obecności innych ludzi; bezpieczne więzi to fundament życia, które uznajemy za satysfakcjonujące i mające znaczenie. Liczne, prowadzone na całym świecie badania reakcji na katastrofy wykazały, że wsparcie społeczne to najlepsza ochrona przed owładnięciem przez stres i traumę ( …).
Podstawową sprawą jest wzajemność: to, że jest się naprawdę zauważonym i słuchanym, uczucie, że ktoś ma nas w sercu i umyśle.”
Zamieszczone w artykule cytaty pochodzą z następujących źródeł:
Johnson S., (2015). Sens miłości. Warszawa: Zielone Drzewo
Kolk B., (2018). Strach ucieleśniony. Warszawa: Czarna Owca